Chcete vědět, kde rostou ananas v přírodních podmínkách?

Pěstování ananasuMezi tropickými ovocemi zaujímají ananasy třetí místo z hlediska rostoucího objemu. V zemích tropického pásu se kultivace ananasu stává jedním z nejdůležitějších článků zemědělství. Takže doslova po celém světě můžete najít plantáže, kde rostou ananas, v přírodě můžete vidět sladké ovoce známé na regálech obchodů je nepravděpodobné, že bude pracovat.

Faktem je, že všechny ananasy určené k lidské spotřebě patří k Ananas comosus var. comosus, který dnes sestává z několika desítek odrůd a kultivovaných hybridů. Ve volné přírodě se nenacházejí ananasové rostliny tohoto poddruhu. Kromě druhu komosus je druh Ananas Comosus zastoupen ve čtyřech dalších variantách: Ananassoides, Erectifolius, Parguazensis a Bracteatus. Všichni představitelé druhu mají společné rysy a patří do rodiny bromeliad v tropických oblastech Jižní Ameriky.

Dokonce i v předkolumbijské éře místní lidé rostli a používali ananas. A v případě, že to není jen jedlé plody, ale také tvrdé listy a stonky rostlin ananasu, z nichž získala silnou vlákno na oděvy, lana, rohoží a rybářských sítí.

Jak vypadá tato zajímavá rostlina a co dobře zná dobře známé tropické ovoce z ananasu?

Botanický popis ananasové rostliny

Ananas má tuhé dlouhé listyKdyž uvidíte v přírodě nebo plantáži rostliny ananasu, možná si myslíte, že veškerá vlhkost extrahovaná kořeny ji dává šťavnatému ovoci. Trvalá rostlina, jejíž obvyklé stanoviště jsou teplé, ale poměrně suché pláně, vypadá velmi tvrdě a pichlavě. Výška ananasu, v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování, může dosáhnout 0,6-1,5 metru. Stonka je krátká, hustě pokrytá tvrdým podlouhlým listím.

Dospělé růžice rostliny je vytvořen z 30 nebo více vydatný, mající konkávní tvar zužující se délky listu, z 20 až 100 cm. Je zajímavé, že na zahušťuje se zvyšující se stonek listy je spirálovitě. Některé odrůdy a poddruhy ananasu na okraji listů mohou vidět ostré zakřivené trny.

Existují poddruhy s rovnoměrně zbarvenými listy, stejně jako různorodé odrůdy. Ale u všech zástupců rodu jsou listy pokryté tlustým voskovým nátěrem, což je téměř šedé nebo šedé.

Jak ananasový květ?

Sklizeň ananasuMálokdo z lidí, kteří jsou zvyklí jíst tropické ovoce, představuje, jak se ananas rozkvétá. Nicméně je zajímavé nejen to, jak vypadá květina, ale jak jsou rostliny ananasu připraveny na kvetení na průmyslových plantážích

Kultura je obvykle připravena 12-20 měsíců po výsadbě. Vzhledem k tomu, že tvorba stopky u tohoto druhu může být výrazně prodloužena, některé triky se používají k získání přátelské plodiny v plantážích, kde rostou ananas. Rostliny, nebo několikrát fumigované kouřem nebo, které se vyskytují mnohem častěji, jsou ošetřeny acetylenem. Takové opatření stimuluje rostliny, aby vytvořily květní pupeny a po několika měsících můžete vidět, jak se horní část stonku prodlužuje a květenství se na ní objevuje.

Květenství ananasu se rozpouštíDélka květenství ananasu je od 7 do 15 centimetrů. V tomto případě obsahuje ze 100 až 200 malých, spirálovitě uspořádaných květin, hustě sedících na stonku a obklopených brakem.

Barvení koruny může být, v závislosti na odrůdě, různé odstíny karmínové, fialové nebo fialové.

Od vzniku semen, které nastane, když cross-opylování, podle producentů tropického ovoce v ananasu a jeho kvality má negativní dopad je kvetoucí plantáž silně chránit. Za tímto účelem se květenství je pokryta kryty a na Havaji, kde kultury jsou opylovači kolibřík přistání musí přísně chránit tyto drobné ptáky.

Chcete-li získat sladké ovoce, ananasové květenství jsou pokryté čepicemiNa stonku jsou květy a potom jednotlivé ovoce na rostlinách ananasu uspořádány podle pořadí čísel Fibonacci, které tvoří dvě propojené spirály.

Jakmile jsou vaječníky tvořeny a jejich růst začíná, jednotlivé plody se spojí, takže v důsledku toho se ovoce objeví na regálech s šťavnatým jediným jádrem a hustou pichlavou kůží.

Vzhledem k tomu, že v kultivovaných odrůdách prakticky neexistují semena, šíření se provádí výhradně vegetativním způsobem. Po sklizni staré ananas rostliny odstraněny a zasadil místo nich nové získaných z bočních větví, hojně produkován v paždí listů a kořene. Výsledkem je zachování odrůdového vlastnictví rostlin a jejich kultivace.

Je zřejmé, že moderní kultivační technologie nebyla známa ani v předkolumbijské éře, ani později, když se v jižní Americe objevili první Evropané. Jaký je původ ananasu? Kdy, kým a kde byl ananas nejprve objeven?

Historie objevu a původu ananasu

Ananas v údolí řeky ParanyPodle dnešních názorů vědců lze rodiště ananasu považovat za čtvrť, která se táhne od jihu Brazílie až po Paraguay.

Rostliny nejblíže modernímu druhu Ananas comosus na počátku minulého století byly nalezeny v údolí řeky Parany.

Je zřejmé, že v těchto oblastech se místní kmeny, kteří se naučili jíst šťavnaté stonky, ananas šíření z větší části Jižní Ameriky do Karibiku a Střední Ameriky. Je známo, že rostliny ananasu byly pěstovány aztéckými a mayskými kmeny. Objev tropických ananasových plodů Evropany se konal v roce 1493, kdy si Columbus všiml zajímavých rostlin na ostrově Guadalupe. S lehkou rukou námořníka, ananas byl nazýván “Pina de Indes”.

Pokud Španělé našli ananas na Havaji, portugalští našli v Brazílii méně méně zasažených rostlin. A až po několika desetiletích se v indiánských a afrických koloniích objevilo první vysetí ananasů. Rychle rostoucí tropické ovoce si zachovalo jméno odvozené od původních jižních Američanů, protože “nanas” v jazyce Tupi Indiánů znamená “nádherné ovoce”. Předpona comosus, to je, crested, se objevil v roce 1555.

Pěstování ananasu: tropické ovoce v Evropě

Pineapple pole v indické koloniiJako exotické tropické ovoce se ananas v Evropě rychle staly populární. Ale jejich dodávka ze zámořských kolonií do států Evropy byla nejen drahá, ale i extrémně dlouhá. Během plavby na moři bylo většině ovoce beznadějně zkaženo. Proto se v roce 1658 pěstovalo první evropské ovoce a v roce 1723 v anglickém Chelsea byl postaven obrovský skleník určený výhradně pro tuto tropickou kulturu.

Ananasy se staly tak populární a módní, že se jejich obrazy objevovaly na portrétech králů a vládci si přáli, aby ve svém majetku rozvinuli své vlastní podivné “hrbolky”. Například portrét s ananasem krále Jindřicha II. Je známý, v roce 1733 na stole Ludvíka XV. Se objevil ananas z jeho vlastního skleníku ve Versailles. A Kateřina II., Až do své smrti, obdržela ovoce z jejích petrohradských farem.

Ale přesto, že ananas se v přírodě nestal, ale již v Evropě, nestali se levnějšími a dostupnějšími. Abyste získali vzácné ovoce, museli jste čekat nejméně dva roky, a údržba skleníků a kultivace rozmarné kultury byly drahé. Proto byly ananasy považovány za symbol luxusu a na večeři často nebyly jedeny, ale používaly se jako ozdoby a důkaz o bohatství. Stejné ovoce bylo používáno k zdobení stolu mnohokrát, dokud to nezničilo.

Skleník s kopulí ve formě ananasuStylizované obrazy ananasu, tropického ovoce pro bohaté, se stále častěji používají k ozdobě interiérů a oděvů. Ve druhé polovině 18. století, v říši čtvrtého hraběte z Dunmore, John Murray, se zabývá pěstováním ananasů pro anglické šlechty, objevil skleník, přitažlivost, která byla obrovská kopule ve tvaru ozdobný kámen ananas výšky 14 metrů.

Lady s taškou ve formě ananasuAle ani výstavba skleníků ani rozvoj průmyslu nemohou v Evropě pěstovat tropické ovoce. Toto dělat, kdykoli se v přírodě pěstují ananas, se ukázalo být rychlejší a výnosnější.

Na přelomu 20. století se na Havaji objevily velké průmyslové farmy tohoto druhu, které se rozpadly v mnoha zemích Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Podnikatelé založili nejen dodávky ovoce na parních lodích, ale také zvládli výrobu konzervovaného ovoce. Z luxusního zboží se ananas stal cenově dostupným a levným produktem.

Po staletí od otevření plodu století se změnila nejen jeho hodnota, ale i vzhled. Pokud se v přírodě vyskytují divoké porosty ananasů, kropení o hmotnosti 200 až 700 gramů, pak kultivary osloví spotřebitele s ananasem na hmotnosti 2 až 3 kg. Současně se maso v ovoci stalo nesrovnatelně sladší.

Jak ananas rostou v Thajsku – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 7 =