Symbol buržoazní prosperity, nenápadnost a odpor – aspidistra

Přísně krásná aspidistraZnámka člověka s aspidistrem se konala o něco méně než před dvěma stoletími. A pro tento malý, podle historických měřítek, termín rostlin z asijského regionu se podařilo udělat spoustu hádanek, aby se stala symbolem boje proti fašismu v druhé světové válce a znamení střední třídy v viktoriánských časech.

Aspidistra: historie objevu rostliny

Aspidistra na zahraděPrvní rostliny, dnes odkazované na rod Asparagus, byly objeveny a popsány v roce 1822 botanikem Gene Goller. On také dal jméno aspidistra, ale podle myšlenek, které existovaly pak, rod byl připsán rodině Lilanes, kde zůstal až do roku 2009.

Důvodem připisování rostlinám, které souvisí s chřestem a konvalinkou údolí, je skutečnost, že na rozdíl od lilie neměla žárovky. Překvapivě si vědci tak pozorují takovou zřejmou okolnost, ale téměř od objevu až do 80. let minulého století, aspidistra od botaniků věnuje velkou pozornost.

Tuto okolnost lze posuzovat pouze proto, že metody opylení rostliny jsou stále nejasné a samotný kvet byl jen málo studován. Navíc v 70. letech vědci popsali pouze 8-10 druhů, ale v příštím desetiletí bylo v Číně nalezeno dalších třicet druhů. Do roku 2008 vědci měli 93 nezávislých druhů rostlin aspidistra. A dnes mluvíme o 101 druzích a ne všechny závěry byly dokončeny, protože se ukázalo, že rostliny tohoto slibného rodu mají velmi široký rozsah.

Kde rostl aspidistr?

Aspidistra preferuje stínyVlasti aspidistra lze považovat za jihovýchodní a východní Asii. Rostliny tohoto rodu jsou součástí suchozemské flóry ve vlhkých lesních oblastech východní Indie, Tchaj-wanu a Japonska. Největší počet druhů se nachází v čínské provincii Guangxi a na druhém místě v počtu otevřených odrůd je Vietnam, kde v roce 2013 byla objevena jedna z nových odrůd.

Složitost detekce a popisu rostlin vysvětluje nejen bohatost rostlin rostoucích oblastí, ale také skutečnost, že mezi rostlinami má aspidistra mnoho endemických látek s jasně omezeným rozsahem.

Plant aspidistra: popis a rysy

Nezvyklé květy aspidistraKarafiáty, bez ohledu na lokalitu, je vytrvalá bylina, jejíž povrch plíživé oddenky, solitérní nebo shromažďují na malé svazky, s malou nebo žádnou stopce, celé listy a masité bell- nebo poháru ve tvaru květů různých tvarů, barev a velikostí.

Květy, jako listy, mají velmi krátké řapíky, takže pro mnoho pěstitelů květin se rozkvěty rostliny aspidistra stávají velkým překvapením. Ovoce, které se tvoří po opeření květu, je husté kulaté nebo hruškovité bobule s jedním nebo více semeny uvnitř.

Plody aspidistraNavzdory nedostatečné pozornosti ze strany vědců byla aspidistra rychle zavedena do kultury. Již před více než sto lety se rostlina začala používat ve zahradnictví ve Spojených státech. Tady aspidistra roste v interiérech a aktivně se pěstuje venku, což je dobré, že vlastnosti kultury mu dovolují tolerovat i malé mínusové teploty, vzácné zalévání a stín.

A v Evropě, obzvláště ve Velké Británii, aspidistra vysoká nebo elatior se stal skutečně kultem. A rostlina se stala populární nejen kvůli dekorativnímu charakteru husté zelené listí, ale i kvůli své překvapující nenápadnosti.

Dekorativní listy aspidistraAž dosud existuje názor, že i bez jakéhokoli dohledu a péče zůstává kultura životaschopná a pro aspidistru se již již asi století zachovalo přezdívka “litinová rostlina”. Kultura snadno snáší obsah v hlubokém odstínu, v podmínkách nadměrného zavlažování nebo nízké vlhkosti. Dekorabilita a zdraví rostlin neškodí teplotám až -5 ° C ani nižším.

Aspidistra se zesvětlil na konci listových desekKromě rostlin se zelenými listy, které velmi připomínají lilie údolí, na místech, kde aspidistra roste v přírodě, jsou nalezeny exempláře se skvrnitým a pruhovaným listím. Dnes, na základě této odrůdy Variegata s bílými nebo nažloutlými pruhy, jsou po celé délce listu identifikovány četné kultivary rostliny. Tam jsou aspidistra a s vyčistit konce listů listů, a rostliny s úplně skvrnitými listy.

Skvrnité listy aspidistraPočet odrůd, které jsou dnes k dispozici pro milovníky vnitřní květinářství, se odhaduje na desítky. Mezi nejzajímavější rostliny patří aspidistra:

  • “Asahi” nebo “slunce” v japonském překladu se vyznačuje skutečností, že mladé listy mají čokoládově hnědý odstín a pak postupně od základny až po vrchol zelenou;
  • “Hoshi-Zora” nebo “hvězdné nebe” s velkými listy zdobenými vzácnými světlými skvrnami;
  • “Písně z Lennonu” s dlouhými špičatými listy a středně světle zeleným pruhem na listech listů;
  • “Okame” s krémově bílými pruhy po celé délce listu.

Aspidistra: zajímavé fakty

Jeden typ aspidistraExistuje mnoho rostlin s dlouhou zajímavou historií, jako karafiáty, pak tato kultura po dobu 200 let, což je známo, že věda, byl schopný získat neuvěřitelné množství jasných a dokonce neuvěřitelné příběhy.

První, zajímavý fakt, který se týká aspidistra, je jeho jméno. Často se slyší verze, že rostlina dluží svůj název na “aspidum”, tedy na hady. Nicméně, pokud se zaměříme na vzpomínek objevitel kultury, se ukázalo, že s odvoláním na rostlinné Aspidistra, blbeček přemýšlet o tvaru jeho listy, podobně jako u některých druhů v širokých dvousečné meče. Vzhledem k tomu, jak John žertoval. Gawler, jméno „mečík“ již byla přijata, jsme museli zavolat otevřený závod aspidistra.

Taková rostlina bude zdobit libovolný interiérDruhá hádanka nebo zajímavý fakt o aspidistra se týká způsobu opylení rostlin. Mnoho zdrojů tvrdí, že květy ve tvaru květu rostliny na úrovni půdy jsou opyleny slimáky, slimáky a dokonce i malé korýši. Tato verze, která existovala po celá desetiletí, je nyní uznávána jako mýtus.

Nedávný výzkum prováděný vědci v několika zemích Británie, Číny, Spojených států a Ruska, ukázaly, že přenos pylu, v závislosti na tom, kde roste aspidistra, které se zabývají malé chvostoskoci, Smutnice a komárů létat. A pro larvy druhého, aspidistra květiny se staly domovem. Odložené dospělý hmyz a larvy vyvíjející v koruna dokonce pokusit pyl, ale zrání, směrem ven a nést pyl částice s tyčinkami o paličkou.

V Japonsku jsou listy aspidistra používány k rozdělování jídel na táckuDoma, aspidistra, v Japonsku, listy této rostliny byly používány po mnoho staletí pro sdílení na obyčejném podnosu nebo v krabici jednotlivých pokrmů, což je tradiční pro národní kuchyni. Dnes je pravda, že když uměle vyřezávané plátky zeleně jsou nahrazeny papírem nebo plastu, listy aspidistra mohou být vidět pouze v gurmánských restauracích nebo v pracích řezbářských mistrů.

Zdobení jídla v japonské restauraciNeméně zajímavá je skutečnost, že aspidistra je rostlina, která je mimořádně populární mezi současnými mistry eterického designu. Plastové a velmi vytrvalé listy jsou dobré pro zdobení kytic, růžice nebo knoflíkových dír, a pro větší práce.

Zelení neztrácejí svou bohatou barvu, lesk a pružnost po dlouhou dobu, a to ani pod sluncem a podhledy, ve větru a v chladu.

Co symbolizuje aspidistr?

Šaty z listů aspidistra a jablekMnoho lidí říká, že všechno nové je dobře zapomenutý starý, který se plně vztahuje na aspidáře. Pěstování květin stále více věnuje pozornost nenáročné kultuře okrasných listů, která přežívá i za nejnepříznivějších podmínek.

A první squally vlna popularity rostliny padla na éru vlády královny Viktorie, když móda zahrnovala květinové ozdoby a množství detailů v interiéru. Hlavním rysem pak utvářeného stylu byly živé květiny, které se objevovaly v domovech nejen vysoce postavených lidí, ale i obyčejných lidí.

Zdálo se to komplikované! Dnes není obtížné pěstovat oblíbené plodiny v hrnci, ale před sto lety se květináři potýkali s banálním nedostatkem světla. Plynové domky osvětlení nemohly uspokojit potřebu rostlin ve světle, kromě nemilosrdně otravujícího vzduchu, takže přežily jen ty nejodolnější. Aspidistra je rostlina, která zůstala zelená a čerstvá iv podmínkách Anglie od konce století před posledním.

Aspidistra v domě vysoce postaveného člověkaVzhled nádoby s aspidistrem v domě byl známkou prosperity a ukazatelem náležejícím ke střední třídě.

Ve skutečnosti se rostlina stala hlavním hrdinou románu Georgea Orwella. Kniha “Keep the Aspidistra Flying” byla vydána v roce 1936. V SSSR to bylo vydáno pod více pochopitelným jménem v zemi “Long live the Ficus!”. Román vypráví o životě básníka a spisovatele Gordona Comstocka, který nemohl získat uznání, a proto pracuje v reklamní kanceláři.

Hrnce s aspidistroy v domě byl považován za znamení prosperityBez ohledu na to, jak špatný je hrdina, poznamenává, že aspidistra, který symbolizuje touhu po bezpečném životě na začátku minulého století, je vždy zelený a svěží.

Zvláštní konfrontace mezi člověkem a rostlinou končí, když se Gordon setkává s láskou, oženil se a zjistil, že se stane otcem. Ukazuje se, že touha po respektu není tak špatná a aspidistra, symbol úspěchu ve společnosti, je dokonce hezká.

Spisovatel později připustil, že by se styděl tohoto románu, protože kniha byla autobiografické rysy a bylo zveřejněno jen kvůli neutěšené situaci autora. Takže klasika sám uznal kompetence sloganu v titulku.

O něco později, již v roce 1938, se aspidistra stala hrdinou populární písně. „Největší aspidistra na světě“ bylo provedeno Gracie Fields, a během války, se stal jakýmsi hymna odporu, protože jeho motivem byla značka z největších ve Velké Británii anti-fašistické rádio, také volal na počest rostlin ASPI nebo „Aspidistra“.

Zajímavosti o aspidistra – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 3 =