Nepríjemný známý nebo kteří jsou houbovými parazity

houby parazitiHoubové království představuje jedinečný svět s bezhraničnými hranicemi, které se rozprostírají daleko za lesy. Mezi zástupci hubovitých druhů, které potřebují jinou formu života, jsou dominantní v takových vztazích houby – parazity. Povinnou podmínkou pro vývoj takových hub je přítomnost hostitele: v něm se usazují spory parazitů a také jedí a pomalu ničí a zabíjejí. Je třeba poznamenat, že v roli hostitele mohou být nejen druhy stromů, ale také rostlinné formy a dokonce i živé organismy. Jaké jsou druhy houbových parazitů a koho dává přednost mistrovi, o tom si o tom dnes trochu promluvte.

Klasifikace parazitických hub

Na rozmanitosti forem a druhů houbových parazitů můžete napsat celou práci. Stručně řečeno, v závislosti na specializaci (volba hostitele, ve kterém nebo ve kterém jsou spory řešeny), jsou rozděleny do dvou typů:

 1. Povinné (s úzkým kruhem některých druhů vegetace, na kterých parazitizují například cefalické houby, postihující výhradně obilniny). povinné houby paraziti
 2. Nepovinné (jsou to také saprotrofy, které nemají žádné omezení ve specializaci, např. Phytophthora parasitizing všechny druhy kultivarů). fakultní parazity hub

Další klasifikace houbových parazitů pochází z metody reprodukce a rozděluje je do dvou skupin:

 1. Mikroparazity. Reprodukce hub se vyskytuje přímo v hostitelském těle nebo v buňkách, například u jiných druhů hub nebo u hmyzu, aby se v housenkách užívaly alespoň kardycepsy.
 2. Makroparazity. Paraziti-rodiče se živí tělem hostitele, ale formy reprodukce ho opouštějí a usazují se na nových majitelích, například námezím.

houby parazitiPokud jde o volbu majitele, v závislosti na konkrétním druhu houbového parazita mohou být rostliny, dřevěné kultury, jiné houby, ryby, hmyz, zvířata a dokonce i lidé. V druhém případě způsobují řadu dermatologických, houbových a mykotických onemocnění, nepříjemných a dokonce nebezpečných pro lidské tělo a vyžadující léčbu, mezi nimi:

 • alergie;
 • otitis media;
 • bronchitida;
 • pneumonie;
 • Kůži;
 • kandidóza a další.

Věnujeme pozornost malému výběru nejslavnějších houbových parazitů s krátkým popisem a fotografií.

Trutoviki

Tyto houby rostou hlavně na stromech, včetně zahradních plodin, pronikají kůrou zdravého dřeva nejmenší dírou ve formě řezu. Jakmile se výtrusy začnou aktivně rozvíjet, krmí se na písek stromu a zničí ji a dále rozvíjejí prostor i po úplné smrti hostitele a projdou do stavu saprofytu.

Existují takové trutoviki, které mohou žít až 20 let.

Zvenčí mohou vypadat štěňata jinak, ale většinou mají půlkruhový tvar. Maso je spíše tuhé, takže oddělení některých druhů od kmene může být velmi problematické. Barvení také závisí na odrůdě a může být bílá, šedá, oranžová a dokonce načervenalá.

Nejčastěji jsou takové štěňata:

 • bříza; bříza triton
 • borovice; Pine Tinderpine
 • skutečné; tinder
 • šupinatá; Tundra vločky
 • síra žlutá; triton sírový žlutý
 • fringed. Střenka je zarovnána

Argonie

ergotUsadí se na rostlinách, zejména v kořeněných květenstvích obilnin (raž, pšenice, oves) a také se krmí. Velmi rychle se množí a infikuje velké plochy plodin: houby rozdávají sladkou podobu nektaru, který přitahuje malý hmyz. Přilne k tlapám a je tak přenášena. Dospělý a plně zralý námep je dobře viditelný pouhým okem – z hrotů, místo granulí, téměř černé útvary vypadají jako rohy (sklerotia). Dobře zimují v půdě, spí z jejich “hnízda”, a na jaře rostou a opět napadají rostliny.

Ergot je velmi toxická parazitická houba, která si zachovává všechny své vlastnosti i po tepelném ošetření. Mouka z infikovaných obilovin způsobuje velmi vážnou otravu člověka až do smrtelného výsledku.

Rust houba

rezavé houbyTento houbový parazit žije na listech a stoncích, které postihují hlavně květiny, gymnosperm a obilniny, stejně jako kapradiny. Dotčená část rostliny je v krátké době pokryta květem, který může být oranžový, hnědočervený nebo téměř černý. houbovitý útokMycelium se množí uvnitř tkání, krmí se hostitelem a zabije ho.

Rast houby mohou migrovat z jednoho hostitele do druhého.

Ne méně nebezpečné jsou formy houby, které usazují na stromech a jsou nazývány rezavé rakoviny. Nejčastěji trpí jedlími, které houba dostane z trávy rostoucí pod nimi. Výsledkem je, že jehlice zbarvují žlutě a větve jsou pokryty žlutohnědým povlakem. Pokud se nic neděje, kufr bude brzy holý a pokrytý výrůstky.

Houba brouků

houbaHlava je skutečnou katastrofou pro obiloviny a kukuřici, mezi nimiž žije a živí se jim. Vyšetření postižených obilovin je poměrně obtížné, protože mycelia mají vysokou životaschopnost. Dotčená obilovina je viditelná pouhým okem: v uchu se vytvářejí černé útvary místo zrna a houby samotné zcela “hnízdí” houby, což vede k tomu, že se špikuly stávají černou.

V závislosti na způsobu, jakým se škoda projevuje, se rozlišují dva druhy svazků:

 • pevná látka – “jí” zrna, ponechá skořápku a naplní je spory;
 • zaprášený – ovlivňuje celou rostlinu úplně a s větrem spory opouští a létají dále.

Hromadná infekce se nejčastěji vyskytuje během sklizně, kdy se na obilí drží spóry. Společně se sklizní se udržují až do sezóny výsevu, nebo se spánkují, rozpadají se v půdě a začnou klíčit, jakmile teplota a vlhkost stoupají.

Houby botrys

šedá hnilobaBotritis je dobře známý zahradníkům, protože to je příčina choroby plodů šedé hniloby. Tvar houby může být velmi různorodý, nejčastěji však existuje asexuální fáze, kdy postižené kultury jsou pokryté šedým květem. Spory se nacházejí v půdě nebo v rostlinných zbytcích a ve vlhkém a teplém počasí se přepravují vzduchem, padají na listy, ovoce nebo bobule.

Povinnou podmínkou pro vývoj houb je přítomnost mrtvé tkáně. “Zvyknout si na” v takových oblastech, botrytis se šíří po zbývající obytné zóně a zcela zabíjí rostlinu.

Obětem houby mohou být zahradní, květinové a zahradní rostliny, například:

 • kořenové plodiny;
 • hrozny;
 • ovoce a bobule;
 • hnízdo;
 • bulbous;
 • fazole;
 • citrusové plody;
 • cruciferous;
 • chryzantémy a mnoho dalších květinových plodin.

Nemůžete konzumovat ovoce a bobule kontaminované šedým hnilobou.

Terapeutické parazité cordyceps

houbovité kýlyKromě houb parazitizujících na rostlinách existují i ​​druhy, které hostitel zvolí živé organismy. Jedním z nich je jedinečné vytvoření přírody nazývané Cordyceps. Spóry houby začínají jejich životní cyklus zasažením housenky některých druhů můrů. Tam se vyvíjejí, krmí na housenku a postupně ji převádějí do hnědožluté mumie, dokud nebudou vůbec zabíjet a klíčí tělem.

V orientální medicíně je Cordyceps cenným a velmi účinným lékem, pomocí něhož je vyléčen z velkého počtu onemocnění, zejména srdečních, onkologických, mužských problémů a podobně.

Seznam a popsat odrůdy houbových parazitů může být velmi dlouhý. Ačkoli mají různé mistry, ale příroda je totéž: přežít na úkor druhých, proto se houby nazývají parazité. Pokud máte rádi zemědělství, zahrádkářství, zahrádkářství nebo květiny, pravidelně kontrolujte svůj majetek, abyste neztráceli vzhled těchto vetřelců a nezničili je včas. Buďte ostražití! A sledujte své zdraví!

Video o houbových parazitech

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 1