Alternativa k trávníku – jak můžete nahradit trávník?

Dobrý den! Poradit, prosím, některé atraktivní a ne příliš časově náročné, pokud jde o péči, alternativu k trávníku. Co může nahradit trávník, pokud v oblasti pod sluncem není dostatek prostoru a téměř celé území je obsazeno ovocnými stromy?

Je možné pochybovat o tom, že šťavnatý zelený trávník je nejkrásnějším prvkem krajinného designu, který dává místu dobře upravený a vznešený vzhled? Nepochybně je to tak. S jedinou specifikace: kompletní s živý zelený koberec musí jít zkušený zahradník, který zajistí, že trávník není pocení, není shnilo, ne peremerz zima, bude pravidelně sečení, trim, doseivat, hřeben, oplodnit, a tak dále. Jak můžete vidět, je trávník není jen dekorace, ale také kolosální dílo, neustálý boj za její existence v našich klimatických šířkách.

Nemůžete-li trávníku dát maximální čas, je lepší ji úplně opustit, upřednostňovat alternativu trávníku.

Co může nahradit trávník ve stinných částech zahrady:

 • zúčtování odstínu-tolerantní (Poa, brčál, lilie, goutweed, šťovíku, Asarum, tiarella, hepatica, Omphalodes, zhivuchka);
  stébla trávy odolné vůči stínům
 • květinovou zahradu odolnou vůči stínům (astilba, pelargónie, sasanka, balan, pštros, kapradí);
 • koberec plíživých jehličnatých rostlin: jedle, jalovce, borovice;
  koberec plíživých jehličnatých rostlin
 • Jediný kryt mechu (ideální pro stinné plochy).
  mechy

Ve slunných oblastech bude nejvýhodnější vypadat jako takové alternativní trávníky:

 • kvetoucí trávník z rostlin podzemních krytin (periwinkle tráva, luční květy, kolchiská gorily atd.);
  kvetoucí trávník od rostlin
 • tselnopokrovny koberec (tyto plodiny jsou husté oddenek systém, který prakticky znemožňuje jejich trampling): tymián, zběhovec plazivý, jetel, divoký zázvor;
  Rostliny
 • Maurský trávník s divokými květy (mák, chrpa, měsíček, heřmánek, len, escholia);
  Maurský trávník s květinami
 • louka trávník (miscanthus, rákos, Bukharin, elmus).

Nejdůležitějším pravidlem pro výběr takového alternativního typu trávníku, který nevyžaduje aktivní péči – výběr pouze těch rostlin, které jsou charakteristické pro tuto klimatickou oblast. Samotná příroda se postarala o to, že jsou pevně zakořeněny na trávníku, rychle rostou a pokrývají místo hustým kobercem.

Například, tymián, polzuchka Hardy divoký zázvor, goutweed, Loosestrife a Oxalis roste velmi rychle, nejsou samy o sobě k chorobám a škůdcům, navíc jsou odolné vůči chladu. Trávníky z takových rostlin vyžadují pozornost pouze v době, kdy rostou na místě. Stačí natáčet rostoucí trávu jednou za rok.

Přidat jasné barvy do místa může být přes výsadbu kvetoucí celok-Bush rostliny. Za prvé, stojí za to věnovat pozornost čištění a periwinkle.

Perfektně roste ve stínu stromů jehličnatý koberec jalovců klenutý na zemi, stejně jako pokrývka mechu. Moss je jedním z nejvíce adaptivních na jakékoliv rostoucí prostředí rostlin. Pod stromy je na vlhké půdě nejjednodušší dekorativní mechová palačinka. Mezi jeho zásluhy – měkkost, dekorativní, pružnost a hustota, nevýraznost.

Pokud se kromě stínování na půdní hliněné půdě, na níž malá rostlina dokáže normálně pěstovat, stojí za to věnovat pozornost takovému setí jako trávnaté pastviny. Pěstuje doslova týden po zasetí, rychle se obnovuje a poměrně hustě roste a vytváří krásný, čistý povlak. Na to můžete klidně zařídit pikniky bez obav o integritu krytu.

Video: alternativní trávník z irského mechu

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

61 + = 70