Hnojiva vápna pro deoxidaci půdy

Používám vápno na zahradní ploše, protože půda je kyselá. Slyšel jsem, že pro tento účel můžete vyrábět jiná hnojiva. Řekněte mi, jaké vápníkové hnojiva jsou, jaké jsou jejich použití a vlastnosti.

Prakticky všechny plodiny potřebují živnou půdu s nízkou nebo neutrální úrovní kyselosti. Taková složení půdy je však spíše vzácný jev, protože se nachází především půda s kyselostí. Tehdy se vápenná hnojiva dostanou k záchraně agronomů, zahradníků, zahradníků a dokonce i pěstitelů květin.

Tento typ hnojiva je speciálním materiálem, který se používá k neutralizaci kyselosti půdy, stejně jako saturace jeho vápníku, nezbytné pro aktivní vývoj rostlin.

K určení, které hnojivo se nejlépe používá pro tuto půdu nebo půdu při pěstování různých plodin, je nutné se seznámit s hlavními druhy vápna, jejich charakteristikami a aplikačními vlastnostmi.

Typy vápenných hnojiv

Kalové hnojiva jsou rozdělena do tří skupin, v závislosti na tom, ze které přírodní horniny byly získány:

  • Pevná látka (horniny vyžadující další broušení nebo spalování), jako je vápenec, křída a dolomit;
  • měkké (nepotřebují broušení) – marl, dolomitová přírodní mouka, vápenný tuf, jezerní vápno;
  • odpadní průmyslové činnosti, které zahrnují velké množství vápna (cementový prach, břidlicový a rašelinový popel, belitická mouka, bahno pro odstraňování odpadků).

Kromě toho existuje také skupina získaná v důsledku zpracování přírodních hornin: pálené vápno (nehasené vápno a tlahenka).

Aplikace vápenných hnojiv

Při pěstování zahradních plodin ke snížení kyselosti půdy se nejčastěji používají tato hnojiva tohoto druhu:

  1. Vápno haseno (pushenka). Je zaveden do půdy během podzimu nebo jara kopání každé tři roky, s vysokou kyselostí – každoročně. Norma pro hliněnou půdu je od 4 do 10 kg na 10 m2 m. a pro písek – maximálně 2 kg na stejnou plochu. Také se používá k boji proti hmyzu (na 1 m2 – nejvýše 500 gramů bavlny) a křížení stromů. kanyla
  2. Nechápavé vápno. Používá se k ničení plevelů na těžkých půdách. jemné vápno
  3. Dolomitová mouka (mletý dolomit). Používá se pro vápnění na sněhové pokrývce, pokud není větší než 30 cm, a také pro aplikaci na hřebeny skleníků před výsadbou. Norma je 500-600 g na 1 km čtvereční. m pro půdy s vysokou a střední kyselostí a 350 g – s nízkým. Při vážení skleníkových lůžek – ne více než 200 g. dolomitová mouka
  4. Mel. Při aplikaci na jarní vápnění je maximální dávka 300 g na 1 km čtvereční. m. kyselé půdy. křída
  5. Mergel. Vhodný pro snadnou půdu, je pod kopím spolu s hnojem. marl
  6. Lime tuff. Ve složení má asi 80% vápna, používá se stejným způsobem jako marl. vápenatý tuf
  7. Vápna vápna (sádrokarton). Obsahuje 90% vápna, přidává se spolu s organickými.

Výše uvedená vápenatá hnojiva mohou být použita současně s hnojem (kromě pushenki).

Deoxidace půdy – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 4 =