Jak zachránit orchidej: resuscitace rostliny s hnilými kořeny

nemocná orchidejDobrý den, Řekni mi, prosím, co mám dělat s mou orchidejí? Před dvěma měsíci se přestěhovala na jiné místo a poté začala mizet. Listy vrásčité a zbarvily se žluté, kvetoucí hrot přestal růst. Vzala jsem orchidej z hrnce a uviděla jsem, že všechny kořeny jsou suché. Oříznuté, ale existují letecké kořeny. Jaký je nejlepší způsob, jak s tím postupovat?

Soudě podle vzhledu orchideje, rostlina je již docela vyrostla, navíc, její kořenový systém je důkladně zkažený. V důsledku toho listy začaly stébit a zbarvovat nažloutly, protože zhnité kořeny již nemohly poskytnout vlhkost. Je však možné zachránit květinu, protože horní část kořene je stále naživu. Při pečlivé prohlídce by měly být spací buňky viditelné.

K obnovení orchideje je třeba provést řadu manipulací:

  • pečlivě vyčistěte rostliny zhnitých zbytků;
  • zpracovat květinu;
  • připravte hrnce a podklad;
  • rostlina orchidej.

Odstranění rozpadajících se částí orchideje

prořezávání

Před transplantací květiny musíte odstranit nejen sušené kořeny. Fotografie ukazuje, že hlavní kořen byl také zničen – je černý. Pomocí ostré nůžky nebo nože je třeba před začátkem živých (zelených) tkání odříznout celou zčernalou část kořene. Můžete nechat pouze tvrdé, pružné kořeny světlé barvy se zeleným odstínem.

Před ořezávacími nástroji je třeba dezinfikovat.

Žluté listy je také nutné odstranit: stříhání listu spolu s nůžkami a opatrně jej vytáhněte v různých směrech u základny.

Orchidejová léčba

sušení kořenů

Po rozřezání poškozené tkáně zbytky kořenového systému při mytí slabým roztokem manganistanu draselného. Samotné listy by měly být otřeny vlhkým hadříkem navlhčeným ve stejném roztoku. Dále položte všechny řezy aktivovaným uhlím. Pro tento účel můžete použít obyčejnou skořici.

Pro stimulaci zakořenění doporučují zkušení pěstitelé květin doporučit namočit kořeny rostliny před výsadbou do roztoku léku Epin (1 kapka na litr vody).

Nyní je nutné nechat orchidej dobře vyschnout. Doba schnutí by měla být nejméně 3 hodiny, nebo ještě lépe utratit všechny přípravné práce v noci a nechat závod v noci. Během této doby se odpaří veškerou vlhkost, a to iz těžko přístupných místech, jako jsou zásuvky. Kromě toho budou části sekcí lehce utaženy.

Příprava podkladu a nádoby

Pokud není možnost zakoupit nový hrnce, můžete staré nádobí použít k plantáži orchidejí. Pot musí být důkladně vyčištěny ze zbytku substrátu a zalijeme vařící vodou. Plastové nádoby opláchněte roztokem manganistanu draselného.

Pokud jde o substrát, musí být nejdříve sterilizován nalitím vroucí vody. Po tomto postupu musí být kůra sušena.

Výsadba orchidejí

orchidejové výsadby

Na dně hrnce položte odtokovou vrstvu – zabrání tomu, aby se kořeny z stojaté vody zhnuly. Nahoře s trochu vysušeným podkladem a nainstalujte na ni orchidej. Vzduchové kořene úhledně umístěné uvnitř hrnce. Pokud jsou v úložišti obzvláště dlouhé, není nutné je ohýbat a zlomit. Nechte je zůstat na povrchu. Dejte kořeny do hrnce se substrátem.

Chcete-li urychlit proces vytváření nových kořenů, položte hrnce na rostlinu pod kapotu, abyste zabránili rychlému odpařování vlhkosti a udržujte stejnou teplotu vzduchu po celý den. V prvních dnech stačí otřít listy vlhkou houbou, zalévání není nutné. V budoucnu se zavlažování provádí jako obvykle.

Resuscitace orchidejí s hnilými kořeny – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 1