Marhule nenese ovoce už mnoho let: proč a co dělat?

Před třemi lety si koupili letní rezidenci, na které rostl velký meruňkový strom. Ale po celou tuto dobu jsme neviděli sklizeň – meruňka nebo vůbec ne kvetou, nebo se ovoce rozpadlo. Řekněte mi, proč meruňka nemůže přinášet ovoce po mnoho let a jak s tím vypořádat?

Meruňky květyPravděpodobně v každé zahradě je alespoň jeden meruňkový strom. Zahradníci se však často potýkají s takovým problémem, že meruňka začíná každoročně méně a méně sklízet a dokonce přestává potěšit svým ovocem.

Důvody, proč meruňka nepřináší ovoce po mnoho let, může být velmi hodně. Nejčastěji tato situace nastává v důsledku:

  • chyby v péči o plantáže;
  • nepříznivé povětrnostní podmínky;
  • problémy s opeřením.

Jak správně pečovat o meruňku, aby to plodilo?

prořezávání

Nepřijatelná opatření pro péči o strom v době růstu nebo úplné nepřítomnosti vedou k tomu, že meruňky nechtějí kvést. Abychom takovou situaci vyloučili, je třeba věnovat pozornost každým rokem:

  1. Marhule roste špatně na půdě s vysokou vlhkostí, kde voda neustále stagnuje. Nicméně, s nedostatkem vlhkosti, nebude mít dostatek síly na kvetení. Proto by měla být každá výsadba sezonována nejméně čtyřnásobně: na začátku jara (duben), během aktivního růstu výhonků (květen), 2 týdny před dozráváním úrody a na konci podzimu.
  2. Mladé stromy mají dostatek organických materiálů, ale dospělé stromy vyžadují fruktifikaci minerálního dresingu. V sezóně je nutné přidat na 35 km superfosfátu a 15 g draselné soli na 1 km čtvereční. m. kruhové stopky.
  3. Pro stimulaci ovoce, meruňka potřebuje prořezávání. Metoda dvojitého ořezávání se osvědčila. V březnu by měly boční výhony zkrátit na 50 cm a vrcholy odstranit. Začátkem června odřízli vrcholy mladých výhonků a začali se odbočovat. Staré stromy se zesílenou korunou odstraňují také kosterní větve a přenášejí je na mladší 3leté výhonky.

Půda pod meruňkou musí být vykopána na jaře a na podzim, a také se uvolní po zalévání, aby byl zajištěn přístup vzduchu ke kořenům.

Záchrana před mrazem

meruňková větev

Termofilní meruňka citlivě reaguje na pokles teploty. Pokud se mráz vrací během kvetení, úplně zničí budoucí sklizeň. Zkušení zahradníci doporučují oddělení kvetení pomocí takových postupů:

  • na konci podzimu je bohatý na napájení stromu a stříkání ho auxiny;
  • zima na kompaktní sníh kolem kufru;
  • koncem února upravte roztok meruňky močoviny a síranu měďnatého (700 a 100 g na vodu);
  • na začátku jara, bělí s koncentrovaným roztokem hydratovaného vápna.

Problémy s opeřeními meruněk

Příčinou nedostatku plodů může být samoživitelnost odrůdy, a proto doporučujeme vysadit nejméně dvě meruňky, z nichž jedno bude samooplodněné.

Vzdálenost mezi stromy by neměla činit více než 6 m, aby se zajistila možnost prašnosti a ochrana proti roztažení korunky.

Mezi meruňky se doporučuje vysadit květiny, které kdysi kvetou s nimi. To pomůže přilákat včely.

Proč meruňka nemá ovoce – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 45 = 48