Očkování ořechů: co můžete dělat?

Máme velký pozemek, na kterém je dostatek prostoru pro mladou zahradu. V loňském roce zasadil mnoho ovocných stromů, stejně jako několik odrůd ořechů zakoupených v mateřské škole. Specialista, který prodává sazenice, naznačil, že je možné urychlit plodu ořechů, pokud jsou vysazeny. Řekni mi, co mohu zařídit ořech a jak si vybrat štěp?

roubovaný vlašský ořechFunkce ořechů je velmi pomalý růst. Na rozdíl od ovocných stromů, které začnou přinášet ovoce v průměru od třetího roku života, tvoří ořech plody nejdříve, než dosáhne věku 8 let. Zkušení zahradníci však již dlouho věděli, že k urychlení plodů dvakrát může dojít, pokud je ořech vysazen. V takovém případě se první plodina objeví nejvýše po 5 letech. Kromě toho očkování umožňuje zachování odrůdových vlastností ořechů, protože semena vypěstovaná metodou osiva jsou často peripylována a místo velkého ovoce s tenkou skořápkou se mohou vyskytnout malé tvrdé ořechy. Hlavní věcí v tomto oboru je vědět, co je možné sladit ořech, a také zvolit správný štěp a provést postup.

Výběr a příprava zásob

mladé ořechy

U podnoží se doporučuje používat semenáčky odrůdových ořechů rostoucích ze semen, které nejsou starší než 3 roky. V ideálním případě je to dvouletý strom o průměru 1-1,5 cm.

Rozmanitost podnoží by měla být biokompatibilní s chovem, měla dobrou mrazuvzdornost, měla vysokou odolnost vůči chorobám a omezený růst.

Volba musí být provedena se zaměřením na klimatické podmínky oblasti, kde bude strom pěstován. Nejčastěji se ořech vysazuje na sazenice:

  • ořech kultivarů (pětiletý plán, sklizeň, úsvitu východu) – jsou to nejkompatibilnější, dobře tolerují mrazy a dávají dobrou sklizeň a štěp se dobře drží;
  • strom ořechů – je lepší vybrat odrůdy se středním nebo silným růstem, ale stojí za to zvážit, že ne každá půda je pro ně vhodná a stromy mohou trpět v obzvláště mrazivé zimě;
  • ořechy z hindu – jsou charakterizovány vysokými výnosy ze třetího roku života a odolností vůči nemocem, ale špatně tolerovány chladnými zimami.

Jak zvolit štěp?

Pro odrůdu je nutné zvolit mladé větve ořechů, které byly vytvořeny v běžném roce. Hlavním kritériem pro výběr by měla být kvalita plodiny.

Nepoužívejte jako ostružinové mastné, velmi protáhlé výhonky, stejně jako větve, na kterých se tvoří ledviny na hrbolkách kůry.

Vetva by měla být řezána a měla by mít stejnou délku 20 cm s vyvinutými ledviny, jejichž tloušťka by neměla být menší než 0,8 cm. Nedoporučuje se užívat ledviny na základně a na horní části snímku.

Očkování ořechů – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

73 − 70 =