Verticutter na trávníku – co to je?

Chtěl bych vědět, co to je – vertikutér pro trávník a na co se používá? Jaký je jeho princip fungování, a také zda existuje rozdíl mezi vertikutrem, provzdušňovačem a rozrývačem? Jaké jsou vlastnosti její aplikace a co by se mělo řídit výběrem kvalitního nástroje?

Vertikutter – zařízení sloužící k provzdušňování půdy a čištění trávníků a trávníků od loňské suché vegetace a mechu, které se nahromadily a překážet moc mladá tráva. Dalším názvem tohoto nástroje je rozbočovač.

vertikutter

Co je zařízení používáno?

V důsledku přírodních procesů se na povrchu půdy tvoří vrstva fragmentů suché trávy, mechu a nerozložených zbytků listů. Časem se stává hustým, čímž se zabrání pronikání půdy a živin, které do ní vstupují. Někdy se to stává z důvodu nadměrného používání hnojiv, což vede k tomu, že se pěstuje příliš mnoho trávy. Po střihu se mikroorganismy nemohou zcela vypořádat s využitím procesu a postupně se tvoří zvláštní vrstva.

Jako důsledek těchto procesů je zhoršující se stav trávníku: tráva dostane žluť, protože kořeny nejsou schopny poskytnout všechny nezbytné, na povrchu jsou holá místa a hrboly.

Pro lepší růst trávníku by měla tráva pravidelně provzdušňovat půdu, aby ji nasávala kyslíkem. Před příchodem této technologie musela být provedena obvyklým zahradní vidlice lepení je v zemi v malé hloubce v intervalu jednoho kroku celý postup.

Výhody aerace trávníku

Pomocí vertikutru můžete:

 • Zlepšit růst trávy bez použití hnojiv;
 • Odstraňte nadměrné zhutnění půdy;
 • Potlačit tvorbu vrstvy suché trávy;
 • Na vlhkých pozemcích pomáhá vypouštět přebytečnou vodu;
 • Zvyšte odolnost trávníku proti suchu;
 • Nechte vlhkost a živiny proniknout do kořenů.

Typy zařízení

Kromě nejjednoduššího mechanického zařízení byly vytvořeny dva typy zařízení: s benzinovým a elektrickým motorem. Každá z nich má své slabé a silné stránky. Jako každá jiná zahradní technika je benzín mnohem silnější a umožňuje vám manipulovat s velkými plochami trávníku. Elektrické modely se snadno udržují, tiše fungují, ale jejich rozsah působení závisí na délce kabelu.

Výrobci nabízejí tři typy strojů:

 1. Aerators vybavené pružinovými zuby, uvolňujícími půdu a vyčesáváním zbytků suché trávy a mechu. Obvykle se jedná o elektrické modely.
 2. Scarifiers (vertikutter), vybavený lopatkami pro propíchnutí a odstraňování plynových vrstev, stejně jako rozšiřovat kořenový systém trávy stimulovat jeho růst. Tyto přístroje jsou benzínové a elektrické.
 3. Vertikální kazety-provzdušňovače kombinují vlastnosti prvních dvou typů zařízení. Jsou vybaveny jak lopatkami, tak i pružinovými zuby. Takové stroje jsou většinou elektrické.

Jak vybrat vertikutter?

Při výběru zařízení je třeba věnovat pozornost následujícím údajům:

 • Tělo stroje musí být vyrobeno ze silného, ​​avšak lehkého materiálu, aby nedošlo k poškození rostlin nad míru. Může být z vysoce pevného plastu nebo hliníku. Stroje profesionální třídy mají obvykle ocelové pouzdro.
 • Je lepší vybrat vertikutér s benzínovým motorem, protože hluboké pronikání nožů do trávníku může vést k jeho přetížení. Obvykle se to stane, pokud je hustota půdy nesprávně nastavena a je zvolena větší hloubka.
 • Kromě toho je třeba určit velikost popelnice nebo její přítomnost. Během provozu se kolektor prachu velmi rychle vyplňuje, musíte ho zastavit a vyčistit, zpomaluje proces práce. Někteří výrobci zcela vyloučili sběr odpadků, protože by bylo snazší sbírat odpadky vytvořené pomocí hrabiva. Proto před zakoupením stroje se musíte rozhodnout, zda v balení potřebujete odpadní koš nebo ne.
 • Je nutné, aby frézy byly vyrobeny z vysoce kvalitní oceli a odpovídajícím způsobem byly fixovány. Toto opatření zabrání jejich zaseknutí, vyrazení nebo poškození.
 • Je žádoucí, aby rukojeť byla nastavitelná a přizpůsobila se růstu osoby.

Majitel velkého pozemku souhlasí s tím, že vertexter trávníku je takovým zařízením, bez něhož je obtížné dělat. Jeho využití umožňuje velmi usnadnit péči o velkou plochu trávníků.

Vertikalizace trávníku v dubnu (video)

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 2 =