Jak bezpečně a chutně osolit hřib pro zimu

slaný hřbet na zimuPodle potravní hodnoty je hřib jen o málo nižší než králové hub – bílé, houby a perníčky a slané houby na zimním stole jsou vítanou pochoutkou. Chcete-li získat to, musíte zjistit, jak vyzdvihnout hřeben na zimu. A začneme, budeme přesvědčeni, že přesně víme, jak vypadá hříbě.

Nepoužívejte houby, které se liší od popisu. Spotřeba neznámých hub může vést k těžkým otravám.

Jak rozlišovat hříbě od ostatních hub

hříběMladý hřbet čepice má podobu víčka pevně položeného na nohu, starý je narovnán a vypadá jako deštník. Klobouk je červený nebo červeně oranžový, hladký, lehce zamatový. Noha vysoká, pokryta šedivými váhy, mírně vláknitá a vnitřní dutina. Houbová houba je hustá, bílá, bez hořkosti. Při přestávce se změní modrá barva. Apia se objevuje na začátku léta a narůstá až do konce září. Preferují opadavé a smíšené lesy, aspenové háje.

Jak připravit houby pro moření

shromážděné houby v leseChcete-li vyzdvihnout hřibu, vezměte pouze mladé exempláře, starší je lepší vařit nebo smažit.

Shromážděné houby jsou tříděny, vyčištěny z přilepených nečistot, odříznuty kořenovou část a vyříznout zkažené a červené místo. Pak jsou převedeny do cedníku a důkladně promyty pod proudem studené vody. Nechte vodu vypustit a položte na ručník, aby se vysypala. Zatímco houby suché, je na čase připravit nádobí na sůl.

Pro moření je lepší užít si jeden druh houby, ne míchat s ostatními. Po odběru houby nejsou skladovány, musí být zpracovány ve stejný den.

sběr hub pro mořeníNejlepším místem pro moření hub je dubový sud, ale jakékoliv sklo nebo smaltované nádoby – sklenice, kbelíky, pánve – to udělají. Nádobí před praním se důkladně umyjí a rozmíchají s vroucí vodou. Nyní musíte připravit koření. Pro deset kilogramů hřibu potřebujeme:

  • bobkový list – 20 gramů,
  • hrubá mletá sůl není jodovaná – 500 gramů,
  • pepř vůně – 6-8 gramů.

Můžete také okusit hřib s česnekem, kopečkem, hráškem černého pepře, černým rybízovým a dubovým listem.

Jak slanit hříbě

shromažďování hub pro zimuChcete-li správně vyzvednout hřeben na zimu, musíte vědět, jak budou uloženy.

Pokud je výrobek skladován ve sklepě, při teplotě asi +5 stupňů se na kilogram hub přidává 50 gramů soli. Uložit do bytu norma soli je zdvojnásobena.

Připravené houby se vaří 15 minut ve slané vodě, promyjí se studenou vodou a suší se.

hřeben v bance na zimuNa dně nádobí jsou houby a koření položeny ve vrstvách, které je prokládají. Poslední vrstva položí koření, pokryje celý povrch lněnou ubrouskou a položí kruh s útlakem nahoře. Pod hřbetem hub by měl být neustále držen. Pokud se během dvou dnů neobjeví nálev nad útlak, měl by být náklad zvýšen. Přibližně o měsíc později se boletus stává připraven k spotřebě.

slaný hříb z hlavněNa stůl jsou houby podávány smícháním s nakrájenou cibulí, čerstvou petrželkou, koprem. Nádobu můžete nalít pomocí rostlinného oleje nebo sezamovat s kyselou smetanou.

Jak vidíme, zvedání hřibu na zimu není obtížné, mnohem déle bude jejich sběr a čištění. Ale výsledky jistě potěší vás i vaše rodina s lahodným a voňavým pokrmem.

Video recept na sběr hub pro zimu

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

55 + = 65