Potřebují baklažány pikantní rostliny nebo jak transplantovat pěstované sazenice lilku

lilkové sazenicePři pěstování zahradních plodin pomocí sazenic v domácích (obytných) podmínkách je sběr povinným krokem, protože se semena obecně osetou ve společné kapacitě. Nicméně, zkušené rostlinné farmáři se doporučuje, aby udělovali výjimku pro lilku. Tyto rostliny mají velmi choulostivý kořenový systém a špatně tolerují vychystávání, při němž je nutné vysušit semenáčky ze země, což může vést k narušení integrity kořenů. V důsledku toho začínají bakterie bolet, celkový růst se zpomaluje, což naopak ovlivňuje budoucí plodiny.

Podobná situace nastává i se semenáčkami papriky, zatímco rajčata snadno snášejí vychystávání a ještě více aktivně rostou nové kořeny.

Jak zasít lilek, aby se zabránilo výběru?

Nejlepší způsob, jak pěstovat sazenice, je zasít semena přímo do oddělených nádob. Ve společném kontejneru se střílí začnou bojovat o místo pod sluncem a budou nerovnoměrně růst. Samostatné osivo umožní sazenicům zajistit dostatek prostoru, osvětlení a živin. Kromě toho potřeba štiky zmizí.

Pro lilky je dobré použít kazety – jsou vyrobeny z velmi tenkého a elastického plastu, lze je snadno odstranit, aniž by došlo k jejich poškození.

Pokud by se v jedné kazetě našlo několik semen a všichni naklíčili, měly by zůstat pouze ty nejsilnější a nejrozvinutější. Slabé sazenice by měly být odstraněny, pečlivě řezané nožnicemi. Nemusíte je vytáhnout, protože můžete narušit rostoucí klíčky vedle sebe.

Jak transplantovat pěstované klíčky?

Když mají sazenice 4 pravé listy, je již poměrně velká a v kazetě se lilek stává stísněným. Místo sběru se doporučuje použít transplantaci nebo dokonce překládku rostlin ve větších nádobách. Postupujte takto:

  1. Opatrně odstraňte sadbu z kazety s hliníkovou hrudkou a stisknutím dna prsty.
  2. V připravených hrncích nebo šálcích nalijte na dno malého živného substrátu.
  3. Nastavte lilek, mírně kompaktní půdu.
  4. Klíčky posypte teplou vodou.
  5. Přidejte suchou zemi do hrnce. Nestříkejte na něj vodu, aby nedošlo k tvorbě kůry.

Při transplantaci lilek nemůže být hluboce pohřben, nelíbí se jim. Maximální hloubka sazenic – nejvýše 1 cm.

Po překládce musí být sazenice ponechána pár dní od jasného slunce a průvanu. Lžíce mohou být krmena nejdříve 10 dnů.

Transplantace sazenic lilku – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

25 − = 19