101 způsob použití popela v domácnosti

dřevěný popelJe dobré sedět u ruského kamen a podívat se na horký plamen. Ohnivé jazyky obejmou ohebnou litinu a pomalu odříznou dříví, zanechávají za sebou tmavé uhlíky a spoustu popela. Před novým zapálením je ochlazený popel shromážděn lopatkou a hoden do dvorku. Příležitostně, pečlivý hostitel rozštěpil popel na podzim na lůžkách a pod plantážích, ale oblast jeho použití je mnohem širší. Zjistíme, kde se používá jiný popel, jaký druh a jaký obsah obsahuje. palivové dřevo hoří

Typy popílku a chemické složení

dřevěný popel jako hnojivoMůžete spálit vše, co hoří, a současně popel. Ale ne všechny popel bude užitečné. Proto se obvykle považují za 3 svého druhu:

  • dřevo;
  • zelenina;
  • uhlí.

Popel získaný ze spalování dřeva, rostlinné zbytky (sušené stonky různých rostlin) a uhlí (černé a hnědé uhlí), vyznačující se tím, stopových prvků. Rozdíly jsou jasně uvedeny v tabulkách: složení různých druhů popela

fosforu, draslíku a vápníku v popelu

Jak je patrné z tabulek, základem popelu jsou 3 chemické prvky – draslík, fosfor a vápník. Složení popelu určuje oblast jeho použití.

Oblast použití dřeva popela

používání popelů na zahraděNejčastěji se používá dřevní popel jako držitel záznamu o obsahu užitečných minerálů. Chemické složení dřevěného popelu umožňuje použití v následujících odvětvích:

  • zemědělství;
  • chemický průmysl;
  • osobní pozemky.

Nejcennější vlastnost popelu – vysoké pH – způsobuje jeho použití jako přírodní antiseptikum a prostředek, který snižuje kyselost půdy. Na těchto dvou faktorech jsou prakticky všechny oblasti použití dřevěného popelu založeny.

Ash je první hnojivo známo lidem z období neolitu. Při jejím působení bylo založeno loupání a spalování, kdy byl les spálený, toto místo bylo zorané a zasazeno.

Jak používat popel jako hnojivo v zemědělství a zahradnictví

půdní hnojení s popelemPopel z dřeva je dobré hnojivo pro kyselé a neutrální půdy. Kromě draslíku a fosforu jsou pro rostliny snadno stravitelné vápník, zinek, síra, hořčík a železo. Současně, na rozdíl od chemických hnojiv, popel neobsahuje chlór, takže je oplodněn takovými plodinami, jako jsou brambory, rybíz, jahody, maliny.

Zelí všeho druhu tento dar přírody ochrání před kýlem a černou nohou. Je užitečné učinit to u okurky, squash, dýně a squash. Při výsadbě sazenic v díře přidejte 1-2 polévkové lžíce. Během podzimního vykopávání lůžek na 1 km čtverečních. m rozptýlit jednu sklenici.

Nightshades reagují také na hnojení dřevěným popelem. U rajčat, brambor, sladké papriky a lilku přidejte 3 lžíce nebo 3 sklenice na čtvereční metr lůžek.

používání popelů při výsadbě sazenicPovinné použití popelu v zahradnictví. Přidává se do jámy a jednou za 3-4 roky je rozptýlena do kmenů pod třešničkou, švestkou, černým rybízkem. To se provádí následujícím způsobem: po obvodu koruny drážky kopání lopata na hloubce polshtyka nalije popel nebo roztoku popela a nalije hrábě. Dospělý strom spotřebuje asi 2 kg hnojiva. Tekuté hnojivo se získává přidáním 2 sklenic popela na 10 litrů vody. Roztok se smíchá, naléhá a nalit do drážek. Pod okurkami, zelím, rajčaty jsou přineseny do pol litru pod rostlinou. Neporušený zbytek se rozděluje podél mřížky nebo vloží do kompostu.

Na těžkých jílovitých a okyselených půdách se popíleme dvakrát ročně – na jaře a na podzim, na lehkých písčitých hlínách – jen na jaře.

Při zavádění popela by měla být zohledněna rovnováha mezi kyselinou a bází půdy. Normální indikátor je pH7, nižší hodnota označuje kyselost a vysoká hodnota je alkalická.

Kyselost půdy se měří lakmusovým zkušebním papírem a snižuje se do vodného extraktu půdní směsi. Poté se výsledná barva porovná s barevnou stupnicí. Je třeba poznamenat, že v silně okyselených nebo naopak alkalických půdách jsou základní minerální látky pro rostliny nepřístupné. Proto plodiny budou špatně růst i při použití přebytečných hnojiv. Nejdříve musíte kyselinu provést normální a potom vyrobit jakékoliv hnojivo. Popel zavedený do půdy působí pomalu po několik let, proto je nutné pravidelně měřit parametry půdy a regulovat aplikační dávky.

Jak se vypořádat s škůdci a chorobami rostlin s popel

kontrola škůdcůPopel z dřeva je užitečný nejen jako hnojivo. Řešení solného roztoku je extrémně levné, efektivní a naprosto bezpečný nástroj pro potírání zahradních škůdců. Připravuje se takto:

  • 300 g prosévaného popela nalijte vroucí vodu a vaříme půl hodiny;
  • filtr a nalijte do kbelíku s vodou;
  • Pro lepší přilnavost je přidáno 50 g mycího prádla.

Stříkání se provádí ve večerních hodinách, v suchém počasí, snaží se dostat po obou stranách listí. Produkt je účinný proti všem sání hmyzu – vošky, blechy, klíšťata a další.

Léčba roztokem popela-mýdla nepoškozuje rostliny a létající užitečný hmyz, takže to může být prováděno často. Pokud přidáte do tohoto roztoku tabákový prach, infuze pomůže odradit brouka a jeho larvy před výsadbou brambor.

Směs prosívaného popela a tabákového prachu nechte cibulí s cibulovou muškou, zelí z křupavé blechy.

Infuzní dřevěný popel chrání černý rybíz a angrešt z larvů pilířů, oheň, mšic a mouky. Připravit pollitrovou nádobu z popelu nalije do kbelíku s horkou vodou a trvat dva dny.

K ochraně zelí před blechami pomáhají jahody ze slimáků vyschnout postele suchým popelem.

Jak hnojit rostliny ve vnitřních prostorách s popelem

dřevěný popel pro vnitřní rostlinyAsh je vynikající hnojivo a pro vnitřní květiny. Během jarní transplantace se přidává do půdy v množství 2 polévkové lžíce na 1 kg zemní směsi. Zvláště dobře reagovat na tyto doplňky geranium, cyklámen, fuchsie.

Efektivní infuze popela pro velké rostliny, které nejsou každoročně transplantovány. Infuze se připraví následujícím způsobem: 3 polévkové lžíce prosetého popela se zředí 1 litrem vody a trvají na týden, od času se mísí. Pro vrchní oblékání domácích barev se pro hrnce o objemu 1 litr používá až 100 ml prostředků.

Když jsou květy poškozeny thrips nebo midge, povrch půdy je účinně poprášený. Současně snižte zalévání a aplikujte lapače lepidla. Tento soubor opatření pomáhá rychle a bezpečně zbavit se škůdců.

Popel ve stravě koček

popel v kočičí stravěMnoho fanoušků koček, četlo složení krmiv pro zvířata, uvažovalo – a proč obsahuje popel? Faktem je, že minerální prvky, které jsou v něm, jsou stejně důležité pro rostliny i zvířata. Proto popel v kočičích potravinách jim umožňuje obnovit své zásoby. Mikroelementy jsou potřebné pro normální růst vlasů, posilují kosti a zuby, podílejí se na trávení a metabolismu. Pokud se váš mazlíček neustále pokouší hýbat nejezděnými předměty, ošetřte ho pokrmem obsahujícím popel. S opatrností musíte takové krmivo dávat kočkám s urolitiázou. U nemocných zvířat byste si měli vybrat dietu založenou na přírodních produktech.

Jak používat popel v každodenním životě

popel pro suché skříněPopel všeho druhu je účinný při použití v toaletách v zemi a na venkově. K potlačení patogenů a zničení pachů se nalévají do obsahu. Později se popel smíchaný s fekálními masami rychle rozkládá v hromadách kompostu, ne okyseluje je.

S pomocí popela a rašeliny není obtížné uspořádat domácí toaletu. K tomu je po použití zařízení obsah pokrytý částí těchto přírodních antiseptik.

Kde se používá uhlovodík

uhlí popelUhelný popel se vyrábí spalováním hnědého nebo uhlí. Ve svém složení se liší od dřeva. Výrobky spalování uhlí obsahují malé množství užitečných látek. Kromě toho jsou tyto látky v uhlí popíleny ve formě, kterou lze těžko dosáhnout pro rostliny – ve formě silikátů. Proto se hnojivo prakticky nepoužívá jako hnojivo. Ale v půdě to stále dělá. Uhelný popel obsahuje velké množství oxidů křemíku, takže se používá k sušení a uvolnění těžkých mokrých jílovitých půd. Toto opatření zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje propustnost vzduchu.

Nedoporučuje se používat uhelné hnojivo na písečných a kyselých půdách, protože vysoký obsah síry v nich podporuje ještě větší acidifikaci.

Produkty spalování uhlí musí být kombinovány s amoniakem, organickými a vápenatými hnojivy.

Uhelný popel se doporučuje používat na plodiny, které aktivně konzumují síru. Patří sem kapusta a cibule všeho druhu, hořčice, česnek, luštěniny, ředkvičky, křen, rutabaga.

hnědého uhlíPopel hnědého uhlí, na rozdíl od uhlí, je bohatý na stopové prvky a nezvyšuje kyselost půdy. Používá se k nasycení půdy takovými vzácnými stopovými prvky, jako je bor, mangan, zinek, měď, molybden. Přispívají k vyšším výnosům. Hrubé hnědé uhlí obsahuje malé množství kyselin gluminové a je surovinou pro výrobu glutamátů – látek s vysokou fyziologickou aktivitou. Glumates zvyšují agrochemické vlastnosti půdy a zabraňují eluci užitečných prvků.

Výrobky zpracování hnědého uhlí se používají při sestavování zemní směsi pro rajčata a okurky.

Udržujte jakýkoli druh popela v těsně uzavřeném obalu na suchém místě. Při zasažení vlhkosti se jeho přínos výrazně sníží.

Podléhají pravidlům a načasování popela výrazně zvyšuje agrochemické vlastnosti půdy a pomáhá řešit každodenní problémy a je tedy zcela zdarma a bezpečné přírodní prostředek.

Vlastnosti aplikace dřevěného popelu – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 1