Fotografie a popis onemocnění kopru a boje s nimi

 

Květy květuPřes nezkrotnost kopru není vždy možné získat požadované greeny. A vina za to jsou onemocnění rostlin, která infikují rostliny, jejichž příčinami jsou většinou škodlivé houby.

Podle výsledků dlouhodobých pozorování prováděných odborníky v osivových a chovných hospodářstvích je největším nebezpečím pro výsadbu koprů nejslabší mouky, fomóza a cerkosporóza. Není to však úplný seznam chorob kořínků. Co když kopr se změní na žlutou, nebo se její zelená změní na černé a zvlněné? Identifikovat onemocnění zahradní kultury a určit opatření boje pomůže popisovat nemoci a fotografie postižených rostlin.

Prášková plíseň z kopru

Prášková plíseň na kopřiVzrušený houbou Erysiphe umbelliferarum nemoc převládá ve všech regionech země a ovlivňuje nejen fenykl, ale většina z jejích přidružených plodin, jako je mrkev, pastinák, celer a fenykl.

Ve sklenících plísní patogen našel ve sklenících, kde jsou plevele, a na otevřených lůžek plíseň často nakazí půdě v teplém vlhkém počasí.

Charakteristickým rysem onemocnění – je bělavý, jako pavouk na první, a pak se sleduje vápenného mléka nebo mouky povlaku, který se skládá z mycelia houby-škůdce. Rozvíjející se na zelených skvrnách zachycují všechny nové povrchy, dokud nemoc neovlivní všechny antické orgány rostliny. Listy, které mají stopy plísní, ztrácejí svou šťavnatost, vůni a chutě.

Jedná se o mouku na kopru pod mikroskopemStejně jako u většiny patogenů tohoto typu, houbové spory zimují v reziduích rostlin, které nejsou odstraněny z lůžek, a také zůstávají na burinách. Zvláště ochotný argumentovat spory divoký druh deštníku.

Peronosporoz kopru

Peronosporoz kopruVe vzhledu podobného typu působí na rostlinnou část rostliny i moucha nebo peronosporóza. Největší výskyt infekcí je pozorován při vlhkém počasí při teplotě 18 až 20 ° C.

S rozvojem infekce na vnější listy fenyklu žluté, hnědé stávají. A na druhé straně jasně viditelný hustý bílý povlaku. Podobný vzor se vyvíjí na deštníky, semena a výhonky. V průběhu doby, rostliny infikují plísni, téměř vysychá.

Co dělat, když ovoce stane žlutým koprem? Zdroj choroby spočívá v padlých a nezkrávených částech rostlin, plevelů a onemocnění se může šířit přes již infikované semena. Proto bychom v žádném případě neměli umožňovat na zemi výskyt plevelů a částic infikovaného haulmu.

Femóza kopru

Femóza kopruDůvodem, proč se kobylky na postelích dusí, se mohou skrývat v tkáních rostlin postižených příčinným faktorem fomózy. Nemoc je rozšířena od Nechernozemie do Krasnodarském kraji a Povolží, způsobit vážné škody a velké zemědělské plantáže a amatérské výsadbu v domácí zahradě.

Výskyt onemocnění lze pozorovat na mladých výhoncích spolu s černými stopkami způsobujícími stonky nebo v druhé polovině léta na křoví dospělých keřů.

Plíseň houba Phoma anethi Sacc proniká všechny tkáně z rostliny, která zřejmě promítá do toho, že na stonky, listy, pupeny, a dokonce i na kořenech tmavé skvrny protáhlého tvaru s nápadnými černými tečkami. Je to životně důležitá aktivita této houby, která může být odpovědí na otázku, proč se kopr zčernal na lůžkách. Vzhledem k tomu, vývoj houby v infikované rostliny kopru netrvá déle než 2 týdny, škůdce za sezónu nabízí mnoho generací a může způsobit několik vln onemocnění. Spory s větrem, deštěm a hmyzem se šíří, ale zůstávají v mrtvých částech rostlin, které spadly do půdy, semen a plevelů.

Když je fenikel infikován phomózou ve fázi tvorby a dozrávání semen, ty ztrácejí klíčivost a stávají se zdroji infekce.

Cercosporóza kopru

Cercosporóza kopruCercosporóza má mnoho společného s fomózou kopru a ve skutečnosti předchází vývoj této nemoci. To je také zřejmé na fotografii kopru a boj proti nemocem také zahrnuje obecná opatření. Proč se kopeček na lůžkách zčernal? Před infekcemi šířenými houby Cercospora anethi, trpí všechny nadzemní orgány fenykl, který uvádí, že zavedení houby objeví tmavé nebo hnědé skvrny, nakonec brát rozšířen podél cévy a formu.

Když začne zrání spór, skvrny jsou pokryty hustým a světlejším květem. Zdroj infekce je uložen na zrání semen, stejně jako na suchých zbytcích, které nejsou vyčištěny z lůžek.

 

Černá fenyklová noha

Ztráta koprových výhonků z černé nohy se často vyskytuje ve sklenících nebo při pěstování plodin ve sklenících na pozemku.

Černá fenyklová nohaZdrojem onemocnění jsou semena infikovaná houbovou infekcí. Jako výsledek jejich aktivace začne hnít kořenový límec, takže zčernalá fenyklu stonky rostlin v prvních dnech po vzejití vadnutí a vadnou. Vývoj černé nohy jde až do začátku otevření skutečných listů. A v podmínkách vysoké vlhkosti se 50% plodin potopí a zemře.

Kopr postižený chorobou černé nohyVývoj černé nohy usnadňuje nejen nadměrné zavlažování, ale také:

  • výrazné kolísání teplot;
  • nedostatek větrání ve skleníku;
  • opakované použití stejné půdy ve sklenících a sklenících, stejně jako pěstování sazenic;
  • Absence uvolnění a výsledné kůry na povrchu půdy;
  • zvýšená kyselost půdy;
  • nízké osvětlení;
  • nedostatečné ztenčení plodin.

Proto se na lůžkách zčernalý kopr.

Riziko šíření černé nohy se mnohonásobně zvyšuje, jestliže se při vysetí použijí nezředěné semena, které mohou být infikovány phomózou a cerkosporou.

Tiché zvlnění koprových rostlin

Tiché zvlnění koprových rostlinFusarium na kopru začíná dolními listy, nejprve kopr zelená zbarví nažloutlá, pak se změní barva na načervenalé nebo hnědé. Šíření, choroba zachycuje horní vrstvy a rostliny postupně ztrácejí. Stupeň infekce může být posuzován příčnou částí stopky, jejíž nádoby mohou také získat nažloutlé, hnědé nebo červené barvy. Pokud se fenykl na zahradě změní na žlutou, co by měl zeleninový zahradník udělat?

Patogeny Fusarium houby se hromadí a zimují v půdě. Půdní škůdci proto mohou být nositeli. Huby mohou proniknout do koprovitého tkáně neopatrným uvolněním, stejně jako s hlístami. Rizikovým faktorem pro vznik fusariózy je pravidelné zaplavování půdy a zvýšená teplota půdy.

Je nesmírně nežádoucí umožnit stagnaci vlhkosti v půdě a reprodukci půdních škůdců.

Verticillium wilt

Verticillium zvlnění kopruHouba, příčinný činitel této nemoci, ovlivňuje nádoby rostliny. V důsledku vývoje infekce ztrácejí vybledlé koprové keře schopnost přijímat výživu a vlhkost a cévní systém je ucpaný. První známky onemocnění lze pozorovat v polovině června a celý obraz se vyvíjí již v druhé polovině léta, kdy květy kvetou a tvoří semena. Nejprve infikovaný kopr žlutý až v horkém počasí, pak listy úplně zmizí, zvraty a zase hnědé.

Zdrojem nebezpečného onemocnění pro kopru jsou půda Verticillium dahliae infikovaná houbou, špatně se rozmnožujícím hnoje nebo kompostem.

Kontrolní opatření pro choroby kopru

Vzhledem k tomu, že zelené kultury, včetně kopru, jsou extrémně brzy, nelze je použít k potírání patogenů a škůdců.

A jak vidíte na fotografii fenyklových onemocnění, boj proti nim se nemůže omezit na jednorázovou léčbu. Hlavní pozornost by proto měla být věnována prevenci a prevenci vývoje infekcí nebezpečných pro plodiny.

Fenykl chráněný proti chorobám dobře roste a kveteEliminovat nemoc šíří prostřednictvím semen a houby zabít sazenice, je důležité vybrat pouze osvědčené zdravá semena, a které provádějí dezinfekci semen před výsadbou. Toho lze dosáhnout namočením semena ve vodě po dobu 20-30 minut při teplotě nejvýše 45 ° C. V tomto případě je houba umírá, ale netrpí embrya poskytovat zdravé rostliny a hojné úrody čerstvé zeleniny.

Správně vysázený kopr je mnohem méně často nemocnýPro výsev je nutné přidělit dobře osvětlené větrané plochy s lehkou volnou půdou. Půda s kyselou reakcí je vystavena vápnění. Nedovolte, aby se kořínky po mnoho let osily na stejném místě. Plody této kultury se nejlépe střídají s luštěninami, hnízdí, melouny. Vzhledem k tomu, že kultury umbellate jsou často postiženy určitými chorobami a škůdci, není nutné sousedit s postelemi mrkve, kopru nebo celeru.

Je nemožné povolit nadměrnou hustotu plodin, což přispívá k oslabení rostlin a rozvoj všech druhů infekcí.

Půdní a létající škůdci mohou úspěšně šířit houbové infekce. Důvodem, proč jsou listy kopru zkroucené, může být kolonie vošků usazujících se na rostlinách. Pokud se však hmyz může vypláchnout vodou, houby, které vstupují do tkáně v důsledku propíchnutí, způsobují nenapravitelné následky. A tady je životně důležité přijmout veškerá opatření na ochranu kopru nejen z mšic, ale i nematodů, drátů, mrkvových mol a mouch.

Zabezpečte vysazovací plechovku tím, že pravidelně odstraňujete veškerou plevelovou vegetaci jak na samotných postech, tak na jejich obvodu. Při plenění a po sklizni musí být zbytky rostlin, které udržují patogeny, zničeny.

Co když kopřička zbarví na postelích, na červeném pozadí nebo na listy rostliny?

K ochraně feniklu před houbovými infekcemi a jinými chorobami pomůže pravidelné hnojení zastřešených plodin fosforem a draslíkem. Je-li použito hnojivo kompost nebo hnůj, což je dokonale konzervované spóry hub, je lepší je nahradit hnojením prováděným ve výrobě. Dobrým prostředkem jsou listové dresy kopru a jiných zelených rostlin se slabým roztokem boraxu.

Boj s fusarium větrovkami – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

26 − = 22