Pikantní koriandr na parapetu vašeho dacha

Pěstujte koriandro domaKoriandru (Coriandrum sativum nebo koriandr, čínská petržel, kuzbara, shlondra, kalyandra) – je každoroční nenáročný rychle rostoucí pikantní bylina z čeledi Umbelliferae (celer). Jeho semena a mladé greeny jsou jedlé jako pikantní koření, jakož i použití ve farmaceutickém a parfémy průmyslu.

Místo narození koriandru je na březích Středozemního moře. Před 5000 lety plevel je uvedeno v jejich spisech starověcí Egypťané, Židé, o něco později – ve Starém zákoně. Od té doby se koriandr rozšířil téměř po celém světě a zde a tam se rozrostl i jako plevel. Dnes je koriandr jedním z nejběžnějších koření na světě. Mladé greeny se používají v pokrmech většinou čerstvých. Semena Cilantro se používají jako voňavý prášek. Zelení a semena koriandru

Přestože oficiální název koriandr Coriandrum sativum, koriandr v Rusku nazývá sušené semena této rostliny, a koriandru – svou zelenou část.

Kromě gastronomických výhod má koriandr výrazné léčebné vlastnosti. Použití je v potravinách normalizuje trávicí trakt a ledviny, pomáhá očistit tělo toxinů, parazitů, posiluje kardiovaskulární a nervový systém lidského těla, ošetření ran a kožních onemocnění. Koriandr je kontraindikován pouze v tromboflebitida, postinfarktom a post-mrtvice syndromů během těhotenství a kojení.

Znát užitečné vlastnosti této nádherné rostliny, hned se ptáme: jak růst koriandr? Rostlina je poměrně jednoduchá při setí a ošetřování. Může být pěstována po celý rok: v létě na zahradě a v zimě – v hrnci na parapetu.

Cilantro: výsadba a péče

Cilantro na zahraděKinza patří k rostlinám odolným proti chladu. Je schopen vydržet mrazy až do -5˚С. Proto je možné začít s výsevem počátkem jara, kdy je půda rozmražena. Sesání ve skleníku vám umožní dosáhnout ještě dříve sklizně. Můžete strávit a podzimnie plodin, takže s prvními jarními dny, aby na stole čerstvé zelené vitamíny.

Místo koriandru by mělo být slunečné po celý den. Tato rostlina nemá rád stín. Když jsou křoví stíněná, koriandr roste slabý, není příliš listnatý, rychle vyzdvihne květní stonky. Plody jsou roztaveny a jejich zrání je prodlouženo.

Vysekávání se provádí suchými semeny a rozloží 2-3 semeny ve vzdálenosti 8 – 10 cm na podélné drážky v lůžku. Pokud jsou semena vysazena častěji, rostliny budou slabě získávat zelenou hmotu a rychle vykvétou. Kočárky by měly být umístěny ve vzdálenosti 10 – 15 cm od sebe, aby rostliny měly maximální osvětlení. Semena koriandru jsou dostatečně velké, takže jsou uzavřeny do hloubky 1-2 cm. Po vysetí by měla být polévka hojně napojena.

Semena koriandru poměrně rychle ztrácejí klíčení. Proto je pro výsev nutno odebrat semena, která nejsou starší než dva roky, ačkoli jako koření mohou být skladovány mnohem déle.

Koriandrové semenaSazenice se v závislosti na odrůdě, skladovatelnosti osiva a povětrnostních podmínek objeví po dobu 5 až 20 dnů. Po výsadbě koriandru je pro ni jednoduchá:

  • Decimace. Aby se zabránilo tomu, že rostliny soutěží o místo pod sluncem a zónou krmení na zemi, mělo by zůstat pouze jedna, nejsilnější, z několika rostlin, které se zvedly v jednom hnízdě.
  • Weeding. Cilantro netoleruje zesílení. Jinak namísto šťavnatých zelených výhonků na patch se rychle rozšiřují deštníky stonků.
  • Pravidelné zalévání. Po zasetí a před výskytem prvních výhonků by měla být polévka bohatě napojena, aby semena koriandru nedostala potravu a vlhkost. Když se první zelené výpůjčky objeví nad zemí, mělo by se snížit zavlažování. Zatímco klíčky získají sílu, stačí jen udržet lůžko ve vlhkém stavu. Se začátkem aktivní sady zelené hmoty je třeba začít se vysazováním rostoucích rostlin stále častěji, aby mladé rostliny předčasně nepoznaly barvu. Ve stádiu dozrávání plodů by však mělo být zavlažování omezeno na minimum.
  • Veslování mezi řádky. Na hustých chudých půdách koriandr dává trochu zelených a rychle sbírá květenství.

Půda pro koriandr by měla být s mírně alkalickou nebo neutrální reakcí, volnou, výživnou, dobře vodivou vlhkostí. Mohou to být hlína a písečná hlína, řádně vyplněná organickými a minerálními komplexními hnojivy.

Cilantro se během aktivního růstu nekrmí! Všechny živiny pod ním by měly být vypláceny předem. Na podzim se do půdy přidávají potašové a fosforové hnojiva, stejně jako kompost. Na jaře před setbou se aplikuje dusíkaté hnojení.

Sklizeň zeleného koriandraZelená hmota z rostlin se pěstuje. Sběr zelených by měl být před uvolněním květinových košů. Když se stopky pohybují do růstu, zelená hmota rostlin zhrubne a zmenšuje. Při dodržování pravidel agrotechniky mohou být rostliny z každé rostliny sklizeny až třikrát za sezónu.

Cilantro na parapetu

Cilantro v hrnciOblíbený koriandr může potěšit svou jasnou chuť po celý rok. Pěstování koriandru doma není obtížné. K tomu budete potřebovat:

  • Slunné místo v apartmánu je na balkoně, na okenním parapetu. Čím více slunce můžete dodat tomuto kudrnatému jižnímu, tím více štěstím vám poděkuje s lahodnými zelenými. Nejlepší je růst koriandru na parapetu na jižní straně.
  • Výsadba nádrží. Měli by být vybráni v závislosti na množství zeleně, které získáte. Pro malou partii zeleného koriandru můžete použít běžný květináč s velkými otvory na dně. Je žádoucí, aby hrnec byl keramický, bez glazury – vzduchová propustnost takových hrnců je mnohem lepší než u plastových nádob. Pokud máte v plánu pěstovat pikantní greeny více, pak je lepší použít sazenice. Je lepší, pokud jde o dřevěnou krabici – ze stejných úvah o propustnosti vzduchu. V plastových kontejnerech můžete také úspěšně růst koriandr, ale to bude vyžadovat větší opatrné uvolnění půdy. Na dně nádrží by měla být umístěna drenáž, aby se vypustila přebytečná vlhkost.
  • Půda pro výsadbu osiva. Půda musí být volná, výživná a prodyšná. Můžete použít zahradní půdu, prošívat ji ze žížaly. Můžete použít hotový univerzální základní náplň, zakoupený v obchodě. Jako vrchní obvaz lze před pěstováním přidat do půdy malé množství dusíkatých hnojiv, například močoviny.
  • Čerstvé semena. Čím čerstvěji semena, tím silnější a přátelštější výhonky, které dávají.

Koriandr na parapetuV jednom hrnci můžete vysadit až 5 rostlin (5 hnízd). K zahuštění plodin to nestojí za to, aby nedošlo k roztažení výhonků. Používáte-li krabici semenáčků, pak musíte koriandru zasít řádky, přičemž mezi rostlinami necháte 4-5 cm a mezi řádky 10 cm. Semena se uzavřou 2-3 kusy v jednotlivých jamkách do hloubky 1-2 cm.

Koriandrová rostlina má přímý kořen kořenů se špatně vyvinutými kořeny. Jakékoli, i drobné poškození hlavního kořene vede ke smrti rostliny. Proto koriandr nemůže být transplantován, ale je nutné okamžitě zasít na trvalé místo.

Po zasetí semen se doporučuje pokrýt hrnce se skleněnou fólií nebo filtrem nahoře, položte do horní nádoby sáček s celofánem. Tento postup při růstu koriandru doma pomůže udržet konstantní úroveň vlhkosti a teploty, což je nezbytné pro klíčení semen. Když semena vzestupují, skleník musí být odstraněn.

Ve stupni 1-2 těchto letáků musí být rostliny odstraněny, odstraněny jsou slabé a zanechány nejsilnější a nejsilnější v každém hnízdě. Je nutné pravidelně střídat výhonky, ale postupně, takže keramická hrnka je mírně vlhká. Přebytečná voda z pánve by měla být vypuštěna. V zimě, pokud jsou rostliny roztaženy, je nutné další osvětlení.

Husté výhony koriandruKoriandro je možné osvětlit v malém kontejneru, aby se pěstoval v jednorázovém svazku. Ale že taková partia byla velká a šťavnatá jednoznačně vyžaduje další osvětlení. Sbírejte první zelený koriandr z okenního parapetu za měsíc. Na rozdíl od zahradního vychystávání by se koriandr, který byl pěstován doma, neměl stříhat do kořene. Z toho prostě musíte odtrhnout listy a použít je k jídlu. Když se objeví stopky, musí být okamžitě vytrhnuty, aby rostlina stále rostla zeleně.

Skladování koriandru

Skladování koriandruVzhledem k tomu, že používáme nejen čerstvé bylinky, ale i suché semínko, měli bychom říci pár slov o skladování koriandru. Zelenost koriandru, když je vysušená, ztrácí téměř celou svou chuť. Proto jej obstarání pro budoucí použití tímto způsobem nemá smysl. Ale semena koriandru, naopak, si zachovávají svou jasnou vůni po mnoho let, pokud vytvářejí vhodné podmínky pro skladování.

Pro skladování se semena důkladně vysuší. Úplná absence vlhkosti je hlavní zárukou dlouhodobého skladování koriandru. Vysušená semena jsou umístěna v hustých nádobách a uzavřena. K tomu jsou vhodné polyetylénové sáčky ve dvou vrstvách, skleněné nebo plastové sklenice s víky. V této podobě mohou být semena koriandru uchovávána velmi dlouho bez ztráty jejich chuti a hojivých vlastností. Skvělé ženy v domácnosti budou vždy využívat tuto úžasnou rostlinu a její vůně.

K rozdrcení semena koriandru do prášku by mělo být bezprostředně před použitím a přidáno do nádobí těsně před koncem tepelného ošetření. To umožňuje kořením nejlépe odhalit svou vůni. Při dlouhodobém tepelném ošetření dochází k úplnému ztrátě chutí koriandru. Stejná věc se stane, pokud kořením uložíte do rozdrcené podoby, nikoliv do celých semen.

Používání koriandru v každodenní stravě velmi obohacuje jeho chuť a pomáhá vyhnout se mnoha chorobám. Protože věděli, jak rostl koriandr, stojí za to dát této úžasné rostlině trochu času a péče, když ji umístili domů.

Jak rostlinné zeleniny – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

66 − = 63