Reprodukce begonie odřezků stonku

begonia bushMilovníci rostlin si dobře uvědomují situaci, kdy květina, která se vám líbí, buď není k dispozici, nebo je příliš drahá. Zvláště se to často děje s begóniemi, protože mají tolik odrůd a odrůd. Proto majitelé těchto krás potřebují rychle získat mladou kopii.

Způsoby reprodukce begónií

V závislosti na druhu může být begonie propagována:

 • semena (všechny kvetoucí druhy);
 • dělení hlíz (hlízovité druhy);
 • odřezky listů a části listů;
 • kmenové stonky (jakékoliv begonie, které mají stopku).

Propagace semen je nejdelší a nejspolehlivější způsob. Je vhodná, pokud neexistuje materiál na vegetativní šíření nebo je-li nutné získat velké množství rostlin. Vzhledem k povaze rostliny je proces výsevu a klíčení složitý.

Vegetativní reprodukce zajišťuje zachování všech vlastností mateřského vzorku.

Při použití odřezků listů begonie nebo částí listu se vytvářejí děti, které se vyvíjejí pomalu jako výsev.

Výhody kmenových semenáčků begonie

Řezání begónií částmi stonku je vhodnější než jiné způsoby reprodukce, protože tato možnost:

 • nejrychlejší,
 • nejspolehlivější,
 • umožňuje zachovat vlastnosti odrůdy,
 • jednoduché,
 • vhodné pro téměř všechny typy begónie.

begonia v hrnciZpevněná stonka begonie může být až 15 cm vysoká. Do této chvíle se stává poměrně silným a v budoucnu roste stejnou rychlostí jako rodič. Kvetení, v závislosti na druhu, může dojít téměř okamžitě. Podíl přežívajících odřezků begonie je obvykle velmi velký.

Reprodukce begonie odřezků stonků díky získání identických mateřských vzorků umožňuje zachovat genetický fond zvláště cenných odrůd a odrůd.

Pokud je pozorována technologie, metoda odřezávání begonie nezpůsobuje chovatelem problémy.

Téměř všechny begony mohou být snadno propagovány kmenovými stopkami. Dokonce i v královském běgóni je možné šíření řízků, pokud staré exempláře odříznou špičku, která se ještě nestala oddenkem.

Technologie reprodukce begonie s odřezky kmene

Řezy begónií zahrnují následující fáze:

 • řezání a příprava odřezků,
 • sušení sekcí,
 • zakořenění,
 • přistání zakořeněných stonků.

begoniaPro odřezky používejte kusy zdravých stonků o délce 8-12 cm. Řepky mohou být apikální (odebírány od špičky stopky rostliny) a střední. V každém případě by měly být alespoň dvě nebo tři ledviny. Nadbytečné listy jsou odstraněny, takže se neodstraňují od zárodečné síly. Stačí stačit 1-2 listy. Poté je nutné částečně vysušit části.

begonia řízky

Kořeny mohou být odřezky begonia dvěma způsoby: ve vodě a v substrátu.

V prvním případě se spodní část připravených odřezků begonie umístí do nádoby s měkkou vodou při pokojové teplotě. Nepoužívejte tvrdou nebo studenou vodu. Nádoba je umístěna do mírně teplého (18-20 stupňů), lehkého, ale ne přímo na místě slunečního světla. Po tom zůstává být trpělivý a dívat se … Pokud je kapacita průhledná, pak bude stav řezu jasně viditelný. Pěstitel proto neztratí okamžik vzhledu prvních kořenů a čas výsadby. Kromě toho můžete včas zaznamenat, zda řezný řez začne hnitět. Pak je vyjmut z vody, odříznuto zkažené místo, znovu vysušeno a umístěno do čerstvé vody. Po výskytu kořenů o velikosti 1-2 cm je stonka vysazena ve vhodné půdě a potom působí jako po normálním transplantaci.

begónie řízky připravené k výsadbě

Koňské begony mohou být zakořeněny v substrátu, který může být použit jako mokrá rašelina, písek nebo vhodný pro begony. V tomto případě je řez připravených řízků ponořen do vody a pak do zvláštního přípravku, který usnadňuje tvorbu kořenů (podnože, heteroauxin nebo nějaký jiný).
V malém hrnci (v závislosti na velikosti odřezků) se vhodný vlhký podklad nalije na odtok. Stopka by měla být přilepená do země, odříznutí řezu o 1-2 cm.

Poté je nádoba pevně pokrytá průhlednou nádobou nebo umístěna v těsně uzavřené průhledné nádobě, která je vhodná k velikosti. Žádná část rostliny by se neměla dotýkat stěn nebo střechy “skleníku”.

pěstovaná stonka begonie

Po nějaké době se stěny kontejneru projeví potu. To naznačuje tvorbu vhodného mikroklimatu. Dále – každý den na minutu musíte otevřít skleník pro vysílání a pozorovat. Jakmile se objeví nové listy, skleník se odstraní. Nová továrna je připravena.

Můžete použít kteroukoli z popsaných metod. Ve vodě je vhodnější sledovat proces tvorby kořenů. Tato metoda je více známá. Ale kořeny jsou křehké, obvykle se při výsadbě zraní. Ano, a rostlina se musí přizpůsobit novým stanovištím. Proces přežití a růstu se zpomaluje, begonie oslabuje.

Při zakořenění v půdě jsou kořeny okamžitě přizpůsobeny pro extrakci vlhkosti a krmení z ní. Výsledkem je, že takto získaná rostlina předstihuje růst svých “vodnatých” bratrů.

Video – řízky begonie

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

30 − 28 =