Sazenice na okenní parapety – bez spěchu na bohatou sklizeň

stojan se semenáčkami na parapetuDlouho před příchodem tepla a začátkem práce na půdě mnoho letních obyvatel již otvírá sezónu, začíná pěstovat sazenice na okenních parcích městských bytů. Vzhledem k tomu, že budoucí sklizeň závisí na kvalitě rostlin vypěstovaných v nejvíce komfortních podmínkách rostlin, proces nevyžaduje spěch, avšak vážná příprava je prostě nezbytná.

Jak pěstovat sazenice na parapety?

Často letní obyvatelé začínají sázat téměř uprostřed zimy, motivovat je touhou získat velké a silné sazenice, připraveny bez dalších aklimatizací problémy pokračovat v růstu a začnou přinášet ovoce. Nicméně místo toho na jaře mnoho obyvatel letní sezóny musí vytěžit zarostlé, doslova plíživé rostliny s bledě zelenými listy as zamořeným kořenovým systémem.

Chcete-li tomu zabránit, můžete postupovat podle jedné ze dvou strategií:

 1. Prvním z nich není spěch s výsevem a semenáčky vytvářejí nejvhodnější podmínky pro růst;
 2. Druhá – v počátečních fázích výsevu, zpomalit růst sadbových semen s cílem neutralizovat negativní důsledky nedostatku světla a prodlouženého pěstování.

zasetí do kontejneruJe zřejmé, že první metoda je výhodnější. Za prvé, na jaře světla přirozeným způsobem se přidává, a proto, sazenice menší riziko, že se protáhla a křehká, na druhé straně, není nutné, aby zpomalení růstu rostlin, snížení zálivku a teploty.

A osvětlení pro sazenice na okenních paraplech dnes není problém. Je možné použít oba fytocamery a osvětlovat přistání ekonomicky osvětlovací nebo světelné diody.

Pokud jsou zároveň zajištěny sazenice a další optimální podmínky: výživa, zalévání, vlhkost a teplota, rostliny reagují smíchem, budou silné a připraveny poskytnout dobrou sklizeň.

Čas pro setí

Podle této strategie můžete v nejkratším možném čase pěstovat sazenice na okenních parapetách.

 • Rajčata středního a pozdního zrání od setí až po výsadbu v půdě jsou potřeba od 55 do 60 dnů, časné odrůdy a hybridy rostou o 10 až 15 dní rychleji.
 • Sladká paprika roste po dobu 65 – 75 dní. Tato kultura není tak citlivá na roztahování při pěstování sazenic na parapetu. Sazenice pepře mohou být vysazeny as pupeny, ačkoli, zatímco květiny jsou lepší odstranit.
 • Všechny druhy celeru se vysévají 70 až 80 dní před transplantací do země.
 • Lilek potřebuje 60 dní.
 • Hlava hlávkového salátu je asi 40 dní.
 • Okurky, dýně, cuketa, stejně jako sladké melouny: melouny a melouny jsou připraveny na výsadbu během jednoho měsíce. A tyto plodiny s tak rychlým růstem je lepší okamžitě zasety v jednotlivých kontejnerech.
 • Časně zralé bílé a karfiolové jsou připraveny k transplantaci do lůžek za 45 dnů a středně zralé nebo pozdní odrůdy za čtyřicet dní.
 • Všechny druhy luků osívají ve třetím desetiletí března nebo o něco dříve.

Pokud jde o druhou pojmu, pěstování sazenic na parapetu začíná velmi brzy, a aby natahování, snížit teplotu v místnosti. Sazenice například zelí, po pipping by měla být udržována na 6 – 10 °, že v podmínkách bytů realizovat řešení, a tudíž snížit zálivku a dává vlhkost na rostliny, když pouze začnou vadnout.

Je zřejmé, že tato metoda není nejlepší.

Co bude potřeba k pěstování sazenic na parapetu?

Ale v každém případě je důležité pečlivě připravit tuto důležitou záležitost. Konkrétně:

 • Vypočítat, kolik semenáčků je třeba;
 • Připravte půdu a hnojiva;
 • Skladujte se semenáčkami;
 • Zvažte správnou úroveň vlhkosti a teploty;
 • Připravte osivo slušné kvality a dezinfikujte je před sejbou.

Potřebné vybavení

Minimální soubor vybavení potřebného pro dacha pro získání zdravých sazenic na okenních parapetách zahrnuje:

 1. Další regály nebo stojany pro sazenice upevněné na okně;
 2. Systém osvětlení na fytocentrách, světelných diodách nebo zdrojích fluorescenčního světla;
 3. Časovač nastavující dobu trvání umělého osvětlení;
 4. Zásobníky pro výsev a kontejnery pro výsadbu po vyskladnění;
 5. Rohože pro ohřev přistávacích boxů;
 6. Zářivky;
 7. Řetězy nebo šňůry pro nastavení výšky závěsu svítidla.

Problém osvětlení sazenic na parapetu

vylít klíčkySemena, která rostou ze semen, nemají dostatečnou sílu pro růst. A pokud obdrží minerální látky z půdy, musí se při fotosyntéze vyrábět organická hmota, pro kterou je zapotřebí světlo. Pouze týden nebo dva po vzplanutí jsou sazenice připraveni k vychystávání, nicméně, když je nedostatek světla, rostliny se ukázaly být nemocné a náchylnější k hnilobě kořenů.

Ideální je, že výhonky v raných dnech vyžadují nepřetržité osvětlení a rostliny by měly lépe zajistit 16hodinové osvětlení. Je zřejmé, že desátá nebo dubnová března nestačí. Proto je nutné zajistit přístup světla k rostlinám ve všech směrech.

Jak uspořádat zvýraznění pro sazenice na parapetu?

V přírodě žijí rostliny v podmínkách slunečního osvětlení, tvořeného vlnami různých délek. Modré a fialové části spektra jsou navrženy tak, aby regulovaly růst a pomohly klíčencům být silné. Červené spektrum ovlivňuje klíčivost.

Svítidla pro osvětlení sazenicCelé spektrum je proto důležité a je nutné nejen maximálně využít světlo, které vstupuje do místnosti, ale také to, aby semenáři účinně osvětlovali. Dává smysl instalovat matnou sítu, která rozptýlí světlo a použije například reflexní struktury z fóliového izolačního materiálu.

Bez zvláštního umělého osvětlení je však nezbytné. V prostřední zóně je důležité, aby se výsadba na okenních parcích bytových domů a bytů významně týkala přesunu semenáčků na místo.

V tomto případě se obvykle s žárovkami – je nejhorší volba, dávají pouze malou část přirozeného spektra, ale více než kompenzovat toto přebytečné teplo záření způsobuje sazenice natáhnout.

Nejúčinnější jsou fyto-lampy, luminiscenční nebo LED zařízení, které jsou navíc hospodárnější.

osvětlení

Jak umístit sazenice?

Je logické, že není vhodné pěstovat sazenice na okenní parapet na severní stěně budovy. Zdraví semenáčků a budoucí sklizně však závisí na ploše přidělené každému semenářství a na objemu kontejneru, ve kterém se vyvíjí kořenový systém rostliny.

Na poměrně velkém parapetu o rozměrech 1 metr až 30 cm můžete uspořádat asi 40 keřů rajčat nebo papriček, ale potřeby letních obyvatel jsou obvykle mnohem větší. Výstup z této situace může být:

 • Rozšíření okenního parapetu díky konzolovým konstrukcím;
 • Instalace další police asi uprostřed okenního rámu;
 • Dokončené nebo domácí stojany na sazenice na parapetu

Poslední dvě možnosti jsou upřednostňovány, protože všechny rostliny jsou snadno přístupné pro péči a zalévání, neinterferují se navzájem a nesníží světlo a nad regály je snadné instalovat osvětlovací systém.

police pro parapety na parapetu

Kontejnery a sazenice

kapacityKaždé objem nádoby na 0,2 litrů, které se často rostou semenáčky jsou nedostatečné pro vývoj kvalitativních kořenů, jsou často vzájemně propojeny za vytvoření husté koule, které při přesazování do půdy ve většině umírají. A proto jsou semenáčky obtížnější aklimatizovat a poté slabě sklízet.

Kromě dostatečné kapacity je nutné, aby kontejnery pro pěstování sazenic měly:

 • Dostatečná a velmi spolehlivá drenáž, která neumožňuje stagnovat vlhkost;
 • Neprůhledné stěny chrání kořenový systém před přehřátím a chlazením a také pozitivně ovlivňují jeho růst;
 • Dostatečná tuhost, zajišťující spolehlivou polohu rostlin při pohybu nebo jakékoliv pohyby půdy.

Zavlažování sazenic

Před krájením výhonků jsou plodiny denně napájeny slabým roztokem biologického koktejlu nebo růstového stimulantu. V závislosti na teplotě vzduchu a stavu půdy v kontejnerech jsou rostliny napájeny nebo postřikovány až třikrát týdně.

Pro zajištění dostatečné vlhkosti každé rostliny po vyskladnění můžete uspořádat jakýsi zavlažovací systém s paletou pomocí plastových lahví a husté vlněné nitě.

Vlhkost vzduchu

U většiny plodin je přijatelná vlhkost přibližně 70%. Bohužel, v žádné obytné budově, zejména při zapnutém topení, je tato úroveň obtížná.

Z tohoto důvodu, vzhledem k suché vzduchu sazenice hromadí na parapet nadměrného množství solí, půdy zasolování nastane a která vypadá jako hnědé patiny na povrchu a vyprovokování onemocnění sazenic, zejména zelí.

Chcete-li zvýšit vlhkost, je třeba používat podomítkové zvlhčovače pro domácnost nebo instalovat pod baterii vodní nádržku, do které by měla být hlubší ručník spuštěna o jeden okraj a druhý konec umístěn na topném zařízení.

Kalení sazenic

Před tím, než se dostanou na trvalé místo, musí semenáři pěstovaní na okenních parapetách nutně projít temperováním na lodžii, zaskleném balkonu nebo v podmínkách nejjednoduššího skleníku.

K tomu jsou nádoby vystaveny nejméně dva nebo tři dny po dobu několika hodin v blízkosti přírodních podmínek.

Video – pěstování semenáčů pepře na parapetu

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 + = 18