Škůdci a kontrola brambor

Mladý Colorado chrobákŠkůdci každoročně způsobují vážné poškození dachových plantáží brambor a polí farmy. V důsledku takového poškození trpí nejen nadzemní části rostlin a jejich kořeny, ale i výnos je výrazně snížen. Při hibernaci v půdě, hlízách a zbytcích rostlin se dospělý hmyz a larvy stávají druhým zpožděným ohrožením zahradníka. Aby bylo zajištěno, že plodiny jsou trvale vysoké a mají vysokou kvalitu, je potřebný systém opatření k potírání škůdců bramborových listů a hlíz na území. Přečtěte si náš další článek: Nemoci brambor – fotografie, popis a léčba!

Colorado brouci

Colorado chrobákŽlutohnědé brouci, o délce asi centimetru a přiřazené podélnými pruhy na chitinu, jsou dobře známy pěstitelům brambor a představují hlavní nebezpečí v mnoha oblastech země. Dospělí jedinci, zejména larvy, mohou zcela zničit casting a mladé stonky. Pokud se při vzhledu tohoto škůdce bramboru nebude bojovat proti němu, výnos může klesnout o polovinu.

Největší škodu způsobuje hmyz při tvorbě hlíz, kdy se na křovinách objevují pupeny a květiny. Vědět o existenci účinných chemikálií, jako je Taboo pro zpracování brambor, mnoho zahradníků stále neopouští populární způsoby, jak se vypořádat s Colorado brouka a drátů. Mezi tato opatření patří:

 • ničení vajec hmyzu, sběru larv a dospělých;
 • zavlažování klíčků a pěstovaných křovin s rostlinnými nálevy na bázi rostlina, tansy, bazalky, rybízu;
 • společné výsadby s plodinami, které odrazují brouka, jako jsou luštěniny nebo koriandr.

Účinnou ochranou proti škůdcům bude trojnásobné ošetření velitelů, Iskry, Mospilanu, Aktary nebo jiných drog.

Hlavní věc je, že 20 dní před sklizní nejsou chemikálie používány.

Biologické prostředky, například Boverin, Fitoverm a Agverotin, vykazují svůj účinek po dobu 5-7 dní a jsou zvláště účinné proti hlavním škůdcům bramborových listů, larv.

Wireworms – škůdci a kontrola brambor

Škůdce bramborového drůbežeTvrdé, až 3 cm dlouhé, žluté larvy klikatých brouků se živí sukulentními podzemními výhonky, kořeny a hlízy. Obzvláště milují pšenici, proto, když se tyto škůdce brambor nacházejí, je třeba bojovat s odstraněním této plevele. Hlízy zasažené drátovcem jsou obarveny kurzem, často postiženým hnilobou, nematodami a chorobami brambor.

Chcete-li chránit plodinu před nebezpečným škůdcem, můžete použít:

 • zavedení hnojiv obsahujících amoniak;
 • vápnění půdy ke snížení jeho kyselosti;
 • výsadba rostlin návnad;
 • časté uvolňování půdy a ničení plevele
 • předepisování ošetření insekticidy nebo používání chemikálií, například tabáku brambor při výsadbě.

Insekticidní leptání rostlinného materiálu a ošetření Taboo Tabs pomáhá chránit rostliny po dobu 45 dnů.

Kromě toho je přípravek účinný proti čeledi Colorado, mšicím a cikádám. V tomto případě jsou ochranné vlastnosti zachovány po dobu až 35 dnů.

Letáky

SochaZevnitř podobně jako mšice nebo blchy, jsou škůdci bramborových listů krmeni rostlinnými šťávami, což způsobuje vážné poškození výsadby:

 • Na místě punkce se nejdříve vytvoří skvrny a pak se úplně vymírají tkáně poškozených částí pouzdra.
 • Poškozené oblasti se stávají cestou pro průnik bakteriální flóry, spóry plísní a zdroje dalších infekcí.
 • Hmyz sami trpí nebezpečnou chorobou, včetně sloupce.

K ochraně výhonků před listovými listy bude užitečné použít k broušení brambor ještě před vstupem do půdy pomocí Insecticides Cruiser a Taboo. A s pomocí Karate Zeon můžete zničit squattera kolem výsadby brambor.

Bramborové blchy jsou škůdci vrcholů

Bramborové blýskyRůzné typy blech jsou běžné po celém světě. Drobní brouci o délce až 3 mm patří k škůdcům bramborových listů. Tenká, se třemi páry nohou, larvy, které se vyvíjejí na kořenech, v letech, které jsou pro hmyz příznivé, mohou způsobit ztrátu zdravých křovin a většinu plodin. Porážku usnadňuje pozdní výsadba hlíz a suché, horké počasí.

Můžete vidět stopy pobytu bramborových blech charakteristickými otvory a jamkami na povrchu listů.

Bramborové listy poškozené blechamiKromě Taboo může být fosfamid s koncentrací 0,2% používán každých 10 dní jako prostředek ochrany a potírání škůdců brambor. Vzorky dospělých jsou uloveny na návnadách. A v malých letních plantážích účinně stříkat s infuzí heřmánek nebo tabákový prach ve směsi s dřevěným popelem.

Háďátka brambor: známky porážky a kontrolní opatření

Zlatý bramborový hlístZvažte, že mikroskopické obludy z první ruky jsou téměř nemožné. Ale stopy přítomnosti zlatého bramborového hlístice na fotografii a na oko jsou jasně viditelné. Jedná se o semena škůdce, podobná proso smetanu, pokrývající kořeny infikované rostliny. V této podobě hmyz zažije a může zůstat životaschopný nejméně po dobu 10 let. Ovlivněné hlístice hnědé vnějšku stlačené, zaostávající v růstu. Charakteristickým znakem infekce půdy s nematodami je žloutnutí spodních listů na bramborových poutech. Pokud trháte takovou rostlinu, můžete vidět hrušky kořenů malými hlízami. A někdy se brambory vůbec netvoří.

Hlíz postižený kmenovým hlístkemPokud jsou plantáže postiženy háďátkem bramborového, znamení jeho přítomnosti na hlízách vypadají jako neupravené šedé skvrny, které nakonec rostou a prasknou. Tkáň pod postiženou kůží získává hnědý, volný vzhled a na hranici se zdravým masem se vyskytují škůdci škůdců.

Kořeny hlíznatého hlízy parazitují podzemní část bramborových keřů, včetně hlíz, poškozují rostliny a to nakonec vede k jejich smrti. Na místech, kde šluky pronikají a v oblastech jejich života se objevují hroty – zesílení o průměru až 1,5 mm. Tyto rostliny, které na hřbetě a hlízách ponechává škůdce brambor, lze vidět z fotografie, protože postupně rostou, spojují a vedou k deformaci hlíz a orgánů rostlin. A v poškozené tkáni se snadno usadily bakterie a houby.

Pole brambor postižené nematodouV půdě se nematody snadno dopravují rostlinným materiálem a půdou. Zdrojem infekce se mohou stát zahradní nástroje, boty a dokonce i voda. Proto je doporučeno, aby hlízy před výsadbou byly promyty štětcem pod vodním proudem a keře postižené škůdcem po kopání jsou pečlivě přeneseny z hřebenů a spáleny. Pokud jsou v půdě v půdě galaktické, rohovité nebo zlaté hlístice, je rozložení škůdců jasně viditelné na fotografii místa.

Aby se zabránilo poškození hlíz červymi, výsadba se provádí co nejdříve a upřednostňuje se nejrůznější odrůdy, jejichž zrání je kratší než 60 dní – cyklus vývoje nematodů.

Rostlina je postižena nematodouOchrana proti škůdci brambor a jeho kontrola v případě nematodů se skládá z:

 • při používání odolných odrůd;
 • při dodržování pravidel střídání plodin, které spočívají ve změně plodin nejméně 3-4 roky;
 • v plodinách v oblasti bramborového růstu luštěnin, kukuřice a trvalých travin, čištění půdy červů.
 • při použití chemických činidel pro ošetření půdy, například thiazon, karbomid, karbathion nebo heterofos.

Bramborový kopeček

Bramborový kopečekNeškodně vypadající můry hnědé nebo šedé barvy jsou vážnými škůdci brambor a boj proti nim, nebo spíše s jejich housenky, by měl být prováděn jen složitým způsobem. Tyto hmyzy jsou nenáročné a nacházejí se všude, ale jsou zvláště dobře osazeny ve stinných rozích s vysokou vlhkostí. Vejce kopeček, často hibernovat na trávě, na jaře se změní na larvy a jít na brambory a jiné noční hnízdo.

Larva bramborového lžíceJe zřetelně vidět, jak škůdce brambor na fotografii, hlodat přes stopku kořenového límce, dostane dovnitř, a pak prováděna v blízkých keřích a hlíz, což způsobuje škody na mnoha rostlin.

Boj s bramborovými lopatkami může:

 • odstraněním plevele-obiloviny;
 • s pomocí pasti na feromony;
 • postižení škůdců insekticidy.

Bramborový mol

Bramborový molTento hmyz, který se podobá fotografii s bramborovou lopatkou, se vyvíjí nejen v letních měsících. Je také aktivní při skladování při teplotách nad 10 ° C. Při teplém období brambor můra může dát až osm generací, a je-li dospělí nenesou závažným škodám na úrodě, poškození a hlízy housenky a zelené části Bush.

Larva bramborového moluV místech, kde se objevují známky škůdce bramboru, je třeba:

 • dbát na skladování brambor při teplotě nepřesahující 5 ° C;
 • používat pouze zdravý pěstební materiál;
 • hnojit horké hlízy co nejdříve;
 • Vysoce rostoucí sazenice;
 • provádět hluboké kopání na jaře a na podzim;
 • bojovat s samou sejbou divoké noční koše;
 • Vysoce keřové,
 • před vykopáním hlíz, abyste řezali a zničili vrcholy.

Zabraňuje vzniku škůdců ošetření vykopaných hlíz lepidocid. Z bramborových molů v lůžkách pomůže zacházení s chemickými látkami podobnými těm, které se používají v boji proti bramboru bramboru a jiným škůdcům brambor. Zpracování z bramborových molů a lžiček se může opakovat koncem srpna. To nedovolí, aby housenky sestoupily do kořenů.

Je-li cílem zahradníka vysoký výnos kvalitních hlíz, prevence šíření škůdců brambor a boj proti nim by měla být povinnými integrovanými opatřeními na místě.

A zde nemůžeme bez systematického sledování stavu rostlin a bez vytváření příznivých podmínek pro růst brambor na plantáži.

Zemní škůdci a kontrola – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 17 = 26