Určujeme onemocnění sladké třešně a bojujeme s nimi, fotografickou pomoc

cherry moniliaPěstování zdravějších třešní není snadné. Onemocnění sladké třešně s fotografií a bojem proti nim – téma článku. Strom je nemocný, když je oslabený nevhodnou péčí, nedostatečnou výživou. Vzhledem k časnému plodu jsou nemoci zřídka odebírány. Pokud nechcete udržovat systémovou ochranu zahrady, onemocnění pronikají hlouběji, třešeň ztrácí svou sílu a už nešetří sklizeň – život stromu bude muset bojovat.

Nemoci sladké třešně

Všechny choroby sladké třešně jsou rozděleny distribucí:

  1. Houbovité, vytvářející skvrny, umírající listy, bobule, kmeny. Jedná se o nejčastější typ onemocnění. Rozkládají se spory, nesou špinavý nástroj, vítr.
  2. Bakteriální – infekční mikrobiální, hmyzí škůdci, vítr, špinavé nástroje.
  3. Virové – jsou zavedeny hmyzem, přeneseny z jednoho místa do druhého. Neexistují přípravky z virových onemocnění, vykazují vaskulární systém. Odstranění nemocného stromu může zachránit zahradu.
  4. Neinfekční – nevhodná péče, kousnutí mrazem, nesprávné a nesprávně provedené prořezávání, utěsnění nerovných částí s voskem, zlomeniny větví pod sněhem nebo plody.

Preventivní opatření, odstranění zahrady škůdců a pozorné ošetření každého poškozeného listu pomůže udržet třešeň zdravou.

Hnědá a houževnatá místa houbových chorob

třešňový květRozpoznávání onemocnění třešně a boj proti ní pomůže fotografii. Nejčastějším onemocněním třešní je špinavé skvrny. Onemocnění pokrývá celou rostlinu, ale začíná na listí hnědými skvrnami. Spáruje se s mycelií a spory v kůře a na větvích.

Chcete-li lokalizovat onemocnění na prvním znamení větve s odříznutými listy, ošetřete ránu kyselou šťovíčkou třikrát za 10 minut, uzavřete zahradu. Preventivní ošetření na jaře síranem měďnatým – modrým postřikem. První léčba nitrofenolem poskytuje nejlepší výsledek.

phyllocystóza sladké třešněHnědé skvrny – phyllosis se projevuje kulatými skvrnami s nekrotickými útoky. Na obou stranách místa jsou viditelné černé tečky – konidie. S rozvinutým onemocněním se listy rozpadají společně s pycnidií a šíří infekci. Prevence a léčba hnědých a perforovaných náplastí je stejná.

Svrbení třešňového ovoce

hniloba třešňového ovocePopis Boj proti chorobám sladkého třešňového a fotografického ovoce by byl nekompletní bez bouřky třešní a třešně – moniliózy. Symptom onemocnění jsou zvlněné oční víčka a hnilé ovoce. Vývoj onemocnění je rychlý, takže i časně zrající bobule má čas se zhoršit. Úkolem chovatelů bylo poskytnout odolnost třešní proti moniliásovým třešňům. Boj proti nemoci spočívá ve sběru a zničení padanků, rostlinných odpadků na zemi. Pro preventivní léčbu používejte léky obsahující měď. Uloží strom z šedivých hnilobných zákalů v pozdním podzimu.

plodná moniliázaNa ovoce hnilobou bobulí jsou růsty uspořádány v soustředných kruzích, jako na fotografii, rozdíl mezi onemocněním sladké třešně a jejich ošetřením. Tak zůstávají listy zdravé. Bobule jsou odstraněny, větve jsou řezány implantovaným onemocněním. Dostatečná výživa minerálními hnojivy a jarní ošetření stromu fungicidy je prevencí ovoce. Během prohlídky můžete určit, proč třešeň hnije ve stromu podle umístění pikniků. Chaotické uspořádání růstu je charakteristické pro moniliózu. V tomto případě je celý strom postižen chorobou. Listy vyschnout, ovoce větví křehké, suché, kosterní větve postupně vyschnout. Pokud jsou buchty ve stromu se svazky, jedná se o monolitózu sladké třešně.

Cockcomikóza

coccicomycosis cherry leavesCukimakóza sladké třešně je onemocnění vlhkého teplého klimatu. Na listí jsou červené tečky, ze spodu jsou pokryty růžovými spory. Listy klesají, padají, strom nedostává fotosyntézu, biologické procesy zpomalují. Třešně v zimě nechávají slabé a zmrazí. Prevence výhonku – ošetření třešní s obsahem síranu železa i na jaře, před květem. Později je onemocnění obsaženo v přípravku Horus.

Proč sladká třešeň upadá v létě? Stromy se zhoršily bílou rzi – houbovou chorobou. Padající listy jsou odstraněny a strom je zvlášť pečlivě připravený na zimu – všechny předpoklady k mrazu.

Zničení dřeva houbami

ničení dřeva houbamiTřešeň je slabé, odolné vůči nemocem. Nemoci třešňových větví na fotografii a jejich ošetření – prořezávání a pálení nemocného dřeva. Otevřené plátky by měly být ošetřeny zahradní omáčkou.

Kvělo-žlutý tinderJeště nebezpečnější je falešný a kysaně žlutý tinder, který si vybral třešně. Na stromu spodní části stonky se v prasklině objeví bílé hniloby. Trup, zasažený hnilobou, se snadno odtrhá od větru. Dřevo změkčuje. Není možné porazit tinder. Ten už vstoupil do těla. Zůstává zbavit třešeň nebo pravidelně odstraňovat nárůst. Výnosy samozřejmě klesají. Hlavní příčinou napadení houbami do dřeva jsou mrazy, které nejsou kartáčované a neuzavřené.

Mozgové nemoci

mozaika třešněNa fotografii je mozková choroba sladké třešně a jejich léčba je nemožná. Symptomy onemocnění se nacházejí na listové desce ve formě pásů s modifikovanou barvou, kruhovými kruhy. Deska je deformována, mění barvu, zemře. Fotosyntéza je narušena, strom je oslabený. Ale onemocnění jde hlouběji a ničí kanály močového toku.

Prevence virových onemocnění spočívá v záchraně nosičů škodlivých organismů a nákupu zdravých populací. Pokud je strom nemocný mozaikou, nemůže být zachráněn, je nutné vykořenit a provést karanténu země.

Noncommunicable Diseases

jantarová pryskyřice na třešněPrůtok na hlavě jantarové pryskyřice by neměl potěšit pěstitele. To není infekce, ale strom se snaží vyléčit nehořlavou ránu, nasměruje nové části gumy do otevřené rány. Trofický vřed se však nedotýká, hnilobou dřeva a žvýkačkou. Příčinou nemusí být uzavřený mráz, rozbitá větev nebo nesprávné prořezávání. Guma může proudit, pokud strom sedí na kyselé půdě nebo podzemní vody.

Po prořezání otevřené rány by měly být vysušeny, teprve poté zahraděte suchým řezem.

Chcete-li zabránit přidělení pryskyřice, místo musí být vyčištěno, vyříznuto síranem měďnatým a třikrát 10minutovými přestávkami ošetřenými listy šťovík. Po řezu zavřete zahradu.

Boj proti třešňovým květem – video

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 65 = 70