Zelí škůdci a způsoby jejich potírání

Pěstované na prakticky všech soukromých pozemcích, zelí je nejčastější a nejoblíbenější zelenina spolu s bramborami. Odrůdy a druhy kapusty je velké množství, ale všichni jsou náchylní k různým chorobám a napadení škůdci. Hlavní obtíž při ochraně zelí proti škůdcům je nežádoucí použití pesticidů v jakékoliv fázi vývoje. Proto je při ochraně a ošetření kapusty důležité preventivní opatření a omezení používání pesticidů.

Zelné nemoci

Mezi hlavní choroby zelí patří:

 • Bílá hniloba, jejichž zdrojem infekce je sklerotia mycelií.
 • Sivá hniloba se vyskytuje při nesprávném skladování plodiny.
 • Kila mezi všemi nepřáteli zelí – nejnebezpečnější a nejběžnější. Infekce nastává skrze houbu, která poškozuje kořeny.
 • Žlutá zelí, která je způsobena půdním mikroorganismem. Při pronikání rostlin kořeny nebo poškození listu zelí narušuje pohyb hlíny s pohybem vody v nádobách a způsobuje žloutnutí listu s následným zvlhčováním.
 • Mozaiková zelí je virové onemocnění a lze ji bojovat pouze preventivně.
 • Na listí se objevuje plíseň (peronosporoz) ve formě červenohnědých skvrn s nádechem mycelií na spodní straně.
 • Černá noha se objevuje hlavně na sazenicích různého věku a způsobuje ztmavnutí kořenové části stonku.

Bílá a šedá hniloba zelí

Keel obrázky zelí

Mozaika zelí a plíseň

Černá kožní onemocnění u sadbových zelí

Metody boje proti chorobám zelí

Abychom úspěšně zvládli onemocnění zelí, musíme si nejprve uvědomit, že mohou být vyvolány vysokým obsahem vlhkosti ve vzduchu nebo vlhkostí půdy. Vzhledem k tomu, že původci zelí onemocnění mohou zůstat životaschopná v půdě po několik let, je žádoucí změnit zelí výsadby koná každoročně, hojně zalévat zeleninu a krmiv na ochranu proti škůdcům. Pomocí preventivních opatření, například odvar z horkého pepře, měsíčku nebo přesličky, můžete nejen vyléčit, ale také chránit proti šíření nemoci.

Hlavní věcí je systematický boj proti zelím v období kvetení a tvorbě hlav. Způsoby boje proti chorobě, která již postihla zelí, závisí na konkrétním druhu onemocnění.

Pro boj s bílou hnilobou je důležité pozorovat rotaci plodin v létě 6-7 let. Totéž může být doporučeno a zabránit vzniku šedé hniloby. Ale boj s velrybou je zničit nemocné rostliny a zpracovat půdu formalínem nebo bordeauxskou tekutinou. Také zničil rostliny postižené žlutá, a na podzim pro ošetření půdy roztokem síranu měďnatého.

Chcete-li chránit před mouky, můžete použít speciální chemikálie nebo lidové prostředky. K boji proti černé noze se semena předem ošetřují biologickými preparáty nebo účinnějšími chemickými. Pro zničení sporů v půdě se dezinfikuje vroucí vodou, čerstvě vápnem nebo roztokem manganistanu draselného.

Škůdci zelí s fotografiemi

Příčiny onemocnění zelí mohou být škůdci, mezi nejnebezpečnější mohou být zvaní zelí, kapustové mšice a můry, stejně jako křížovité blechy a další hmyz.

 • Crested květinaCrested květina je malý hopping chrobáky (2-3 mm), hibernace v povrchové vrstvě půdy. Pro prevenci je nutné před výsadbou pečlivě odstranit všechny plevele a za slunečného počasí zakrýt výhonky průhledným netkaným materiálem, který prochází vzduchem. Když se objeví blchy, používají lidové léky nebo více škodlivých chemických přípravků.
 • Zelí mšiceZelná vepřová žíhá ve vajíčkovém stádiu na stoncích, varšních zelí a plevele. Masivní vzhled mšic na listí, sání šťávy z rostlin, vede k zastavení růstu hlavy a semena se na sementech netvoří. Zabraňte vzhledu mšic a pečlivého zpracování místa po sklizni, pravidelné ničení plevele. Mnoho užitečných hmyzů, které jsou přitahovány umbellate kulturami (kopr, varlata mrkev), jsou zničeny mšice. První výskyt mšic zabit, tření listy s mýdlovým roztokem látkou, stejně jako čaje a odvary postřiku listoví brambor a rajčat, tabák, blín, česneku, cibule a další.
 • Zelná chyba FotoKruciferové chyby mají různorodou barvu, v závislosti na typu štěnice. Chovné dospělé a jejich larvy způsobují mechanické poškození, sání šťávy, mrtvé buňky listu. Nejčastějším škůdcem je chyba zelí. Jsou velmi plodné a během sezóny může jedna žena odložit až 300 vajec. Jejich škodlivá aktivita je aktivována zejména v horkém suchém počasí. Nejlepším způsobem boje proti chybám jsou preventivní opatření a použití pěnivých činidel před zahájením letu štěnice. Pro odpuzování aplikujte naftalen, vápno-tlahenku, tabák, smíchaný s dalšími složkami. Aplikujte také postřik mýdlovým roztokem nebo odtučněním z heřmánku, bramborových bobů, cibule. S velkým počtem chyb používaly chemické látky – insekticidy.
 • Zelí broukaList zelí má velké stanoviště. Malý chrobák (3-4,5 cm) se tvoří na listí velkých děr nebo stravovacích hran. Bojové metody jsou tradiční k ničení škůdců.
 • zelná lopataKapustová lžička v dospělém stavu je noční motýl, ale fáze housenek je škodlivá. Motýli mohou být chyceni k melasu nebo ohni nočních požárů. Trichogramma ničí vejce lopatky a mikrobiologické přípravky se používají k ničení housenek.

Škůdci semenáčků zelí

Téměř všichni existující škůdci jsou obzvláště nebezpeční pro sadbu zelí. Boj proti nim proto musí začít s přípravou půdy před zasetím semen ve skleníku. Před výsadbou sazenic musíte pečlivě zkontrolovat přítomnost hmyzu, hrudníku. Pokud je to nutné, ošetřete včasné infuze a odvarky, testované po mnoho let. Recepty, jak se vypořádat s škůdci a chorobami zelí, jsou ve velkém množství umístěny na internetu a jsou pro tento konkrétní případ nejvhodnější.

Způsoby ochrany zelí proti škůdcům (video)

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 − 9 =